Kılıçdaroğlu: Başbakan adayımız da var, Meral Akşener

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de konuk olduğu Çalar Saat programında “Başbakan adayımız da var, Meral Akşener, “Talibim” dedi. Bütün bunları düşünüp hareket etmek zorundasınız.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu.

6 muhalefet partisinin bir araya gelerek hazırladığı ve geçtiğimiz gün kamuoyuna sunulan Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e dönüş çalışmasına ilişkin konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun satırbaşları şöyle:

Montrö çıkışı: ‘Erdoğan önemini kavramıştır’

Ülkeyi biz yönetsek Montrö sözleşmesinin gereğini yerine getirir, asla ve asla tartışmaya açmazdık. Geçmişte hatırlarsanız “Savaş gemileri gerekirse Kanal İstanbul’dan geçer” şeklinde Erdoğan’ın bir açıklaması var. Erdoğan tarihi bilmediği için, Boğazlar’ın ne kadar güvenli olması gerektiğini bilmediği için, Karadeniz’in anahtarının Montrö olduğunu bilmediği için bunları söylemiştir. Ama artık eminim o da anladı ve Montrö’nün önemini kavradı. Dolayısıyla Kanal İstanbul’u da bir kenara bırakacaktır diye düşünüyorum.

‘Yarının Türkiye’si güçlü olmak zorundadır’

Yarının Türkiye’si diyoruz buna. Yarının Türkiye’si güçlü olmak zorundadır. İnsan haklarına saygı duyulan bir Türkiye olması lazımdır. Gençler geleceklerini yurt dışında arıyorsa bir sorunumuz var demektir. Biz gençlere ülkende kalacaksın, özgürce kalacaksın, özgürce yazacaksın, eleştireceksin diyoruz. Bize oy verin diyoruz. ‘Neden’ diyorlar. Çünkü bizi rahatlıkla ve özgürce eleştireceksiniz.

Adalet var mı ülkede? AYM kararını en alttaki mahkeme uygulamıyor. Adalet çürürse, demokrasi de çürür, insan hakları da çürür.

Kılıçdaroğlu, adaylar konusunda şunu belirtti:

Başbakan adayımız da var, Meral Akşener, ‘Talibim’ dedi’

Dolayısıyla 6 lidere de güven vermesi gerekiyor. İğneyle oya işlemek gibi, 6 lider oturup düşünecek. Sonuçta bir gelecek inşa ediyoruz ve karşılıklı güven şart. Cumhurbaşkanı adayının devlet aklını bilmesi, devlet deneyiminin olması lazım. Çünkü belli bir süre devleti yöneteceksiniz ve yönetirken ittifak bileşenlerini gözardı edemezsiniz. Başbakan adayımız da var, Meral Akşener, “Talibim” dedi. Bütün bunları düşünüp hareket etmek zorundasınız.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: