KESK’ten miting kararı

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) İzmir Şubeler Platformu, 18 Aralık günü İzmir'de miting yapma kararı aldı.

Kamu Emekçileri Sendikası İzmir Şubeler Platformu, 18 Aralık günü İzmir’de miting yapma kararı aldı. ‘’Geçinemiyoruz, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İstiyoruz” şiarlı bölge mitingi öncesi basın toplantısı için bir araya gelen  KESK yöneticileri, BES İzmir Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal da katıldı. Toplantıda açıklama yapan Köksal, olağanüstü günlerden geçildiğini belirterek, iktidarın emeğe, emekçilere, çiftçilere, esnafa, kadınlara, gençlere, halka karşı adeta ekonomik darbe yaptığını söyledi.

Göz göre göre ve sonucunu bildikleri ekonomik politikalarla emeği ucuzlattıklarını, işsizliği, güvencesizliği artırdıklarını ve yaşam koşullarını dayanılmaz hale getirdiklerini söyleyen Köksal, “İktidar çevresi ve bir avuç vurguncu, fırsatçı, rantçı kapitalist dışında hepimiz kaybediyoruz. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Enflasyon aldı başını gidiyor. TÜİK’e göre yüzde 19,89, bağımsız araştırmacılara göre yüzde 50 civarındadır. 2021 için geçerli olan yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 iken 2022 yılında rekor bir artışla yüzde 36,2 yapıldı. Bu zam, cebimizdeki yangının 2022 yılında daha da büyüyeceği, temel yaşam giderlerimizi karşılayamaz hale geleceğimizin habercisidir” diye konuştu.

GEÇİNEMİYORUZ

Ücretlerinin enflasyonun altında ezildiğini belirten Köksal, maaş ve alım güçlerinin ise gün geçtikçe eridiğini ifade etti. TİS görüşmelerinin bağlandığı 22 Ağustos tarihinde Merkez Bankası döviz kuruna göre 8.4572 TL olan doların, dün itibariyle 12.6595 TL olduğuna dikkat çeken Köksal, “TL dolar karşısında ağustos ayından bu yana yüzde 49,6 değer kaybetmiştir. Enflasyon artışı da dikkate alındığında yandaş konfederasyonla 2022 yılı için yüzde 5 + yüzde 7, 2023 yılı için yüzde 8 + yüzde 6 olarak yapılan maaş artışı şimdiden hükmünü yitirmiştir” dedi.

Geçen hafta çoğu Diyarbakır Eğitim Sen üyesi onlarca KESK’linin OHAL’in fiili devamı olan 375 sayılı KHK’nın geçici 35’inci Maddesi’ne dayanılarak haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edildiğini belirten Köksal, iktidarın açıkça sendikal faaliyetleri kriminalize ederek uygulanamaz hale getirmek istediğini söyledi.

İktidarın bir yandan istihdam yaratacak yatırımlar yapmazken, bir yandan da çalışanların işsiz kalmasına yol açacak politikaları hayata geçirdiğini söyleyen Köksal, “İşsizlerin sayısı 10 milyona yaklaştı. Gençler ve kadınlarda işsizlik oranı daha fazla. İşsiz kaldığımızda ise İşsizlik Sigortası Fonundan işsizlik parası alamıyoruz. Çünkü fondaki paralar sürekli patronlara aktarılıyor. 2017-2021 yılları arasında Fon’dan işverenlere doğrudan aktarılan destek ve teşvikler, yine işverenlere eğitim programları için ayrılan 10 milyar TL eklendiğinde 62 milyar TL’yi geçiyor” diye kaydetti. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre 2020 yılında kayıtlı işçilerin yüzde 42’sinin asgari ücretle çalıştığını söyleyen Köksal, “Bildiğiniz üzere Asgari Ücret Komisyonu 1 Aralık’ta, yani yarın toplanıyor. Bu görüşmelerden açlık sınırında yaşayan milyonlar için insan onuruna yaraşır bir ücretin belirlenip belirlenmeyeceğini hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

KRİZİN FATURASINI EMEKÇİLER ÖDEMEYECEK

“Mesele kaynak olmaması değil, iktidarın ve sermayenin tercihleridir. Bize olmayan kaynaklar, silahlanmaya savaşa gidiyor. O nedenle, barış hepimizin acil talebi” diyen Köksal, emekçilere ayrılmayan kaynakların TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR, İLİM YAYMA CEMİYETİ gibi vakıflara ve cemaatlere gittiğini belirtti. Bir avuç azınlık dışında artık kimsenin dayanacak gücü kalmadığını vurgulayan Köksal, son olarak şunları söyledi;

“Krizi biz yaratmadık, faturasını ödemeyeceğiz. İktidar derhal istifa etmeli, erken seçim kararı almalıdır. Bunu sadece buradan değil meydanlarda da söylüyoruz, söyleyeceğiz. Bu çerçevede Konfederasyonumuz “Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza” şiarıyla 18 Aralık 2021 Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık 2021 İstanbul ve Ankara olmak üzere 4 ilde bölge mitingi yapacaktır. Bölge mitinglerimizde sadece kamu emekçilerinin değil krizden etkilenen tüm kesimlerin seslerini duyurmasını ve taleplerini dile getirmesini amaçlıyoruz.”

(Haber Merkezi)

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: