Kemal Kılıçdaroğlu: Ülkeye demokrasi gelecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhalefet partileri ile görüşmesi sürüyor. Kılıçdaroğlu DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bir araya geldi. 6 siyasi partinin parlamenter sisteme geçiş ile ilgili çalışmayı tamamladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeye demokrasi gelecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu beraberindeki heyet ile birlikte DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. DEVA Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşme sonrası iki lider açıklamada bulundu.

Ziyaretten dolayı Kılıçdaroğlu’na teşekkür eden Babacan, “Bugünkü görüşme gündemimizde ülkemizin sıkıntıları, bu sıkıntılı ortamdan çıkış, güçlendirilmiş parlamenter sistem ve geçiş süreciyle ilgili yol haritası vardı. Oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirmiş olduk. Ülkemizin çok çok yoğun bir gündemi var. Her alanda sorunlar var. Bu sorunların hepsi büyüyor. Son dönemde de çözüm üretilen bir sorun maalesef yok. Her alanda sıkıntılar büyüyor. Şu anda ülkeyi yönetenlerin artık bu ülkenin sorunlarına çare, çözüm üretme kapasitesi kalmadı. Böyle bir dönemde Türkiye’nin bu büyük potansiyelini açığa çıkaracak ve bu ülkenin demokraside de ekonomide de hak ettiği yere gelmesini sağlayacak büyük bir değişime ihtiyaç var. Bu değişimin en önemli alanlarından bir tanesi sistem” şeklinde konuştu.

‘Geçiş süreci için yol haritası gerekli’

Verimli ve güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu da şunları dile getirdi:

Güçlendirilmiş parlamenter sistem dolayısı ile 6 siyasi partinin bir araya gelip Türkiye’nin ufkunu açması, yeni bir yol haritası açması son derece değerli. Bizim siyaset tarihimiz açısından da son derece değerli bir çalışma. Bu çalışmayı önümüzdeki süreç içerisinde kamuoyu ile paylaşacağız. Geçiş süreci ile ilgili sayın genel başkanın bir önerisi oldu. İktidar olduğumuzda geçiş sürecinde neler yapmalıyız, neler olmalı diye. O konu da son derece değerli. Neyi nasıl yapacağımızı bugünden düşünmek ve toplumun önüne sağlıklı bir yol haritası koymak bizim sorumluluğumuz.

‘Türkiye yönetilmiyor, savruluyor’

Sayın genel başkanla ekonomi ve diğer konuları da konuştuk. Enerji konusu, elektrik ve doğalgaz fiyatları, bu fiyatların sanayiye getirdiği maliyet, o maliyetin vatandaşa yansıması, bunlar da görüşüldü. Organize sanayi bölgelerinde 3 gün süreyle doğalgazın kesilmesi, üretimin aksaması bizim cumhuriyet tarihinde karşılaştığımız ilk olaydır. Bu kadar vahim bir tabloyu Türkiye hak etmiyor. Bu şunu açık ve net olarak gösteriyor, Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Sorunları çözme iradesi ortada yok. Sorunların arkasına takılıp giden ve savrulan bir iktidar var. Son derece kaygı verici bir tablo. Hiçbir öngörülerinin olmadığını da net olarak ortaya koyan bir tablo.

Daha sonra söz alan Ali Babacan, “Kış girerken doğalgaz depolarının tam kapasite kullanılmamış olması affedilebilir bir hata değil. Şu andaki sistemin yürümediğini, ülkeyi yöneten sistemin ve zihniyetin bu ülkeyi yönetemediğinin bir örneği daha” dedi.

Gazetecilerin parlamenter sistem çalışması ile ilgili sorunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili çalışmalar yeni sonuçlandı, büyük bir uyum var. Önümüzdeki süreç içerisinde diğer sayın genel başkanlarla da konuşacağız. Umarım bütün genel başkanların katılımı ile kamuoyu ile paylaşacağız sonucu” şeklinde konuştu.

‘Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer’

Gazetecilerin Diyarbakır’a gerçekleştireceği ziyareti sorması üzerine Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

Ayın 27’sinde Diyarbakır’a gideceğim. Şuna kesinlikle inanıyorum, bu ülkeye demokrasi gelecekse, bu ülkede demokrasi olacaksa, bu ülkede herkes kimliğinden ötürü ötekileştirilmeyecekse, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer. Diyarbakırlılara bunu anlatacağım. Onların sorularını da ayrıca büyük bir samimiyetle yanıtlayacağım.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: