Kemal Kılıçdaroğlu: iktidara geldiğimizde ilk 6 ayda bunları yapacağız

CHP Lideri Kılıçdaroğlu yeni videosunu Twitter hesabından “Türkiye farklılıklarından ve özgürlüklerinden korkan değil, “farklılıklarını ve özgürlüklerini kutlayan” bir ülke haline gelecek. Bu videomda iktidarımızın ilk 6 ayında atacağımız özgürlük adımlarını açıklıyorum. Biraz uzun ama önemli 🙂 Milletimizi şahit olmaya davet ediyorum…” mesajıyla paylaştı.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye farklılıklarından ve özgürlüklerinden korkan değil, “farklılıklarını ve özgürlüklerini kutlayan” bir ülke haline gelecek. Bu videomda iktidarımızın ilk 6 ayında atacağımız özgürlük adımlarını açıklıyorum. Biraz uzun ama önemli:) Milletimizi şahit olmaya davet ediyorum…” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı video’da şöyle seslendi:

Kılıçdaroğlu’nun iktidara geldiklerinde yapacağız dediği 6 madde şöyle:

1- İnsan hakları ve eşitlik kurumu. İnsan hakları eşitlik ve özgürlük kurumu adıyla yeniden yapılanacak.
Tüm insan hakları ihlalleri ile mücadele edecek. Tüm kurum ve kurumları denetleyecek. Gerekli hallerde yaptırım uygulyacak. İletişim Başkanlığı’nın binasını bu kurum için kullanmayı gözüme kestirdim.

2- Devlet adaletle yönetilecek. Hiçbir yurttaşın özgürlüğüne müdahale edilmeyecek. Fikir inanç ve yaşam tarzı özgürlüğü herkes için güvence altına alınacak. İfade hakkı ihlal edilen herkesin yargı makamlarına başvurma hakkı olacak. İfade özgürlüğü davaları durdurulacak. Ceza alanlar tazmin edilecek. Barış akademisyenleri, AYM kararı doğrultusunda iş başı yapacak. AYM kararları neyi gerektiriyorsa o yapılacak.

3 – Birey olma hakkı sağlanacak. Tüm yaşam tarzları güvence altına alınacak. Geçmişte mağdur olan vatanaşlara tazminat ödenecek. Devlet vatandaşıyla helalleşecek. Herkesin hayatını eşit haklarla ve özgürce yaşayacağı bir Türkiye olacak.

4- Sorulamayacak sorular kanunu çıkarılacak. Kamu ve özel sektör işe alımlarında her türden ayrımcılık ortadan kaldırılacak. İşveren tarafından sorulamayacak ve bireyin beyan etmek zorunda olmadığı unsurlar net şekilde tanımlanacak.

5- Vatandaş denetimi mekanizması tesis edilecek. Vatandaşın devleti denetleme özgürlüğü yürürlüğe girecek. Devlet sırrı kapsamına giren konular dışında belgeye erişimin önündeki engeller tümüyle kaldırılacak.

6- Adil devlet yurttaşlarının hak ve özgürlüklerini kısıtlamayacak. Yasalar ve tüm düzenlemeler kimlik, etnik köken, cinsel yönelim veya yaş özellikleri nedeniyle dezavantajlı duruma düşürmeyecek şekilde hayata geçirilecek. Adil bir devlet evlatlarını ayırmaz. Troller bunun üzerinden hareke geçecek, varsın geçsinler.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: