Kayıp yakınları 679’uncu kez bir araya geldi


Yakınları “faili meçhul” cinayetlerde katledilenler ile gözaltında kaybedilen aileler, Diyarbakır’da yıllar önce başlattıkları adalet mücadelesini sürdürüyor.

679 haftadır “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” diye seslenen kayıp yakınları, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ile birlikte bir kez daha Koşuyolu Parkı’nda Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi.

Adalet mücadelelerini sürdüren kayıp yakınları eylemlerinin 679’uncu haftasında gözaltında kaybedilen Mehmet Tekdağ ve Ali Tekdağ’ın faillerinin ortaya çıkarılması istendi ve faillerin yargılanması talep edildi.

Yoğun polis ablukasında gerçekleştirilen anmada, ilk konuşmayı İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Ezgi Sıla Demir yaptı. Adli tıp raporlarına rağmen tahliye edilmeyen HDP Milletvekili Aysel Tuğluk’un yaşadığı hak ihlallerine vurgu yapan Demir, “Son gelinen aşamada 3 haftalık bir süre zarfında ATK’de gözlem altına alınacaktır. Çağrımız şudur; objektif ve sağlık hakkını önceleyen bir raporun sonucunda tahliye edilmesini talep ediyoruz.” Dedi.

Demir’in konuşmasının ardından Aysel Tuğluk tarafından geçmiş dönemde kayıp yakınlarıyla birlikte katıldığı anma töreninde yaptığı açıklama ses sistemiyle dinletildi. 

Kaybedilenlere ait resimlerin taşındığı 679’uncu anma töreninde Kayıplar adına Mehmet Tekdağ ve Ali Tekdağ’ın ablası İffet Mutaş kısa bir konuşma gerçekleştirdi. 

Mehmet Tekdağ’ın iş yerine giderken silahlı saldırıyauğradığını kaldırıldığı hastane de  yaşamını yitirdiğini ifade eden Mutaş, Mehmet’i kimin vurduğunu bilmediklerini söyledi. Kardeşi Ali Tekdağ’ın da Mehmet Tekdağ’ın vurulmasından sonra  Dağkapı’da ortadan kaybolduğunu ve o günden bu yana kendisinden haber alamadıklarını ifade eden Mutaş, aile üyeleri ile birlikte  savcılığa ve emniyete yaptıkları bütün kayıp ve failerin bulunması başvurularının sonuçsuz kaldığını belirtti.

Ali Tekdağ’ın durumunu Evrensel Gazetesi’in yaptığı bir haber ile öğrendiklerini söyleyen Mutaş, “Ali’yi Diyarbakır ve Silvan arasında işkence yaparak öldürmüşler. Yakmışlar. Ben her  Silvan’a gittiğim de çığlık atıyorum. Oranın çobanlarına orada yaşayanlara sesleniyorum Ali’yi görmediniz mi?” dedi.

Faillerin bulunmasını ve cezalandırılmasını isteyen  ve yaşadığı sürece kendisi ve ailesinin yaşadıkları bu acıların sorumlularının bulunması için mücadele edeceklerini ifade etti.  Mutaş, “ Ali’nin bir tırnağını bile olsa alıp göğsümde yaşatacağım” dedi.

Açıklamanın ardından gözaltında kaybedilenler ve faili meçhul cinayetlerde yaşamını yitirenler için oturma eylemi yapıldı.

Haber: Mahsum Molak

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: