Kavala’nın avukatları: AİHM kararı açıkça hiçe sayılmıştır

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın avukatları, bir açıklama yaparak savcının ağırlaştırılmış müebbet talebine tepki gösterdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Gezi Davası’nda savcı mütalaasında Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Kavala’nın avukatları, hazırlanan mütalaa ve talep edilen cezayla ilgili “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘somut ve meşru delillere dayanmadığı’ yolundaki kararı açıkça hiçe sayılarak, Uluslararası Ceza Hukuku’na ilişkin karar ve normlar ısrarla yok hükmünde addedilmiştir” açıklamasında bulundu.

“Casusluk suçlamasının tutuklama için kullanıldığı açıkça itiraf edilmiştir”

Kavala’nın avukatlarının yazılı açıklamasının tamamı şöyle:

“Osman Kavala hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davada:

İddia makamı, 4 Mart 2022 tarihinde esas hakkında mütalaasını sunmuş ve Osman Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi (cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmak veya görevlerini yapmasını tamamen ya da kısmen engellemek) uyarınca ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırılmasını talep etmiştir.

Söz konusu mütalaa gereğince; Osman Kavala hakkında ’15 Temmuz darbe girişimini desteklemek’ (TCK 309) ve iki yıldır tutukluluk gerekçesi yapılan ‘Casusluk’ (TCK 328) suçlamalarının konusuz kaldığı imza altına alınmış, özellikle casusluk suçlamasının sadece tutuklamanın sürdürülmesine yönelik bir hukuki argüman olarak kullanıldığı açıkça itiraf edilmiştir.

“AİHM kararı açıkça hiçe sayılmıştır”

Yine aynı mütalaa uyarınca; Osman Kavala ve diğer Gezi sanıkları beraat etmiş oldukları Gezi ile ilgili davalardan aynı delillerle yeniden cezalandırılmak istenmiş, TCK 312. madde ile ilgili tutukluluğu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘somut ve meşru delillere dayanmadığı’ yolundaki kararı açıkça hiçe sayılarak, Uluslararası Ceza Hukuku’na ilişkin karar ve normlar ısrarla yok hükmünde addedilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Osman Kavala’nın Avukatları”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: