Kadınlar ve LGBTİQ+’lar zamlara karşı sokağa çıktı: ‘’Vur tencereye tavaya’’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, ekonomik krize karşı İstanbul Kadıköy’de bir eylem gerçekleştirerek tencere ve tava çaldı.

Dans da eden kadın ve LGBTİQ+’lar yaşanan ekonomik krizi ve eşitsizliği protesto etti.

İstanbul Kadıköy’de dün bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, “Vur tencereye tavaya, gel eşit özgür olmaya” temalı eylem gerçekleştirdi.

Yaşanan ekonomik krize tencere tavalar ile danslı ve şarkılı eylem düzenleyen kadın ve LGBTİQ+’lar, polisin eylemlerini engelleme girişimlerine rağmen protestolarını gerçekleştirdi.  Eylemde şarkılar da söylenirken, “Gel gel gel gel eşit özgür olmaya, birlikte yürüyelim yalnız yürüme asla…” denilerek dans edildi.

LGBTİQ+ bireylerin alana alınmak istenmemesi üzerine eylemde polisle arbede de yaşandı.

Eylemde bir konuşma yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, ‘’Burada Bütün alanlarımızı kısıtlamaya çalışıyorlar. O açıdan tesadüf görmeyin arkadaşlar, tencere- tavaların yasaklanmasını, fiili yasakları. Yasada böyle bir şey yok ama bugün tencere tavalara ‘yasak’ diyenler yarın öbür gün sokakta adım atmamıza da ‘yasak’ diyecekler. Bugün gökkuşağına ‘yasak’ diyenler, yarın kadınların serbestçe dolaşmasını da engelleyecekler. Biz, pes etmeden mücadelemize devam edeceğiz. Çünkü direne direne bütün haklarımızı kazandık. Kendiliğinden olmuyor hiçbir şey. Bugün burada bu protestomuzu gerçekleştirdik. Yarın öbür gün bu kentin dört bir yanında tencere-tavalarımızla, faturalarımızla bu protestomuz sürecek.” Dedi.

Eylemcilerin protesto sırasında söyledikleri şarkı da, ‘’ “Vur vur vur vur vur Tencereye tavaya Hey ya Gel gel gel gel gel Eşit özgür olmaya Hey ya Vur vur vur vur vur Tencereye tavaya Hey ya Gel gel gel gel gel Eşit özgür olmaya Hey ya Yeter, evde erkeğin şiddeti Yeter, işte patron sömürüsü Şimdi, kadınlar söyler son sözü Hep beraber Vur vur vur vur vur Tencereye tavaya Para yok, iş yok, dökülürüz sokağa Yeter, evde erkeğin şiddeti Yeter, işte patron sömürüsü Şimdi, kadınlar söyler son sözü Hep beraber Ayağa kalk Gel gel gel gel gel Eşit, özgür olmaya Birlikte yürüyelim, yalnız yürüme asla Gel gel gel gel gel Eşit, özgür olmaya Birlikte yürüyelim, yalnız yürüme asla Asla yalnız yürümeyeceksin” ifadeleri yer aldı.

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: