Kadın gazetecilerin uğradığı hak ihlallerinde yüzde 244 artış yaşandı

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu raporuna göre, Türkiye’de kadın gazetecilerin uğradığı hak ihlallerinde yüzde 244’lük artış yaşandı.

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), Birleşmiş Milletler’in (BM) Kadına Yönelik Şiddete Karşı yürütmüş olduğu 16 günlük aktivizm kampanyası sonuna gelirken, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde kadın gazetecilere yönelik hak ihlallerine ilişkin bir rapor hazırladı ve ihlallere son verilmesini talep etti.

CFWIJ önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da sene başından itibaren kadın gazetecilere yönelik şiddet, taciz ve hak ihlallerini kaydetmeye devam etti.

HAK İHLALLERİ

Bu yıl en az 810 kadın gazeteci şiddete ve tehditlere maruz kaldı. Sadece 2021’de 11 kadın gazeteci öldürüldü. En az 169 kadın gazeteci, hakim karşısına çıktı, 130’u fiziksel saldırıya uğradı. 104’ü hiçbir sebep gösterilmeden gözaltına alındı. En az 89 kadın gazeteci, sosyal medyada hedef gösterilerek çevrimiçi karalama kampanyalarına maruz kaldı. 73 gazeteci sahada engellendi, 64 gazetecinin işine son verildi, 50 kadın sindirilmek amacıyla ciddi tehditler aldı. 26 kadın gazeteci işyerinde tacize uğrarken, 27’si ise cinsel tacize uğradı. 17’si sözlü tacize maruz kaldı. Üç kadın gazetecinin akreditasyonu iptal edildi. Üçü ise kaçırıldı.

KADIN GAZETECİLERİN UĞRADIĞI HAK İHLALLERİNDE YÜZDE 244’LÜK ARTIŞ

CFWIJ’in ele aldığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. CFWIJ sadece bu yıl kadın gazetecilere açılmış 94 ayrı dava dosyasını takip etti.

2021’in başından beri 82 kadın gazeteci alanda haber takibi yaparken fiziksel saldırı ve engellemelere maruz kaldı. 18 kadın gazeteci gözaltına alındı. CFWIJ, 2020 yılına kıyasla Türkiye’de kadın gazetecilerin uğradığı hak ihlallerinde yüzde 244,11’lik bir artış gözlemledi.

Gazetecilere yönelik artan şiddeti yakından takip eden CFWIJ, Türkiye’ye yönelik geniş kapsamlı özel bir dosya hazırladı. Bu yılın başından beri gelişen olayları detaylı bir şekilde ele aldı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: