Kadıköy’de Polisin ensesinden vurduğu Çetin Kaya’nın dosyasına bakan Avukatlarından Orcun Fide: Elimizde çok ciddi deliller var.

29 Kasım 2021 tarihinde saat 22.00 sularında İstanbul Göztepe Minibüs caddesinde (Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi önü) Çetin Kaya polis kurşunuyla ensesinden vurularak öldürülmüştü. Valilik başta olayı yalanlamış, olayın bir kaçıp kovala sonrası yaşandığı belirtilmişti.

Çetin Kaya’nın arkadaşları olay sonrası sosyal medya’da görgü tanıklarına çağrıda bulunmuşlardı. Bizlerde olay sonrası Çetin Kaya dosyası ile ilgilenen Avukatlarından Orçun Fide ile konuştuk…

Olay Nasıl Gelişti? Sonrasında neler yaşandı, genel bilgi verir misiniz?

Olay şöyle; olay hakkında çeşitli iddialar var tabii ki. Valilik her şeyden önce, daha ortada hiçbir şey yokken, hiçbir somut veri olmadan açıklama yaptı. Ve Valiliğin yaptığı açıklamanın gerçekliği yansıtmadığını düşünüyoruz. Bu konuda elimizde çeşitli deliller de var. Bu olayı işleyen polis memurunun verdiği bir savunma var. O da bir kovalama sonucunda Çetin’in kaçtığını, durmadığını ve ondan sonra arabadan indirmeye çalışırken ve ters kelepçe yapmaya çalışırken kendisinin mukavemet gösterdiğini; bir elinde kelepçe takılıyken diğer sol eliyle onun silahına uzandığını iddia ediyor. Arkası dönük bir insanın sol eliyle silaha uzanmasını anlamakta güçlük çekiyoruz ama kendisi bunu iddia ediyor. Ve bu iddia savcılık makamı, Sulh Ceza Hakimliğince çok da maddi gerçeğe uygun, hayatın olağan akışına uygun görülmediği için, ortada kuvvetli suç delili ve kasten öldürmeye dair emare bulunduğu için, ayrıca kuvvetli deliler bulunduğu için bu polis memurunun tutuklanmasına karar verdi mahkeme. Şu süreye kadar yaşadıklarımız bundan ibarettir. Ayrıca şu an çeşitli bulunduğumuz beyanlar akabinde şunu söyleyebiliriz ki; ortada şöyle bir iddia da var. Yaşamını yitiren Çetin Kaya’nın eli kelepçeli halde bulunduğuna dair bir iddia da var.

Son yıllarda dur ihtarına uymadı denilerek bir çok insan yaşamını yitirdi. Bu cezasızlık durumunun önüne nasıl geçilebilir, neler yapılabilir?

Bu cezasızlık durumunun önüne şahsi kanaatim, bir hukukçu olarak bu delillere birinci elden polislerin müdahale etmemesi gerekir. Burada artık jandarma mı görevlendirirsiniz, başka bir kurumun yönlendirilmesi lazım. Son zamanlarda biz hukukçular çokça yaşıyoruz ve karşılaşıyoruz bu durumlarla. Vatandaşı korumakla görevli olan kolluğun silahlarından çıkan kurşunlarla vatandaşlarımız ölüyor. Ve bunun önüne geçmek için, delillere temaslarının engellemesi lazım. Delillerin ortadan kaldırılmaması için bunlara ulaşmaların engellenmesi lazım. Çünkü neticede bu insanlar hep bir arada olan insanlar, hepsi aynı görevi yapıyorlar ve objektif olmakta zorlanabilir, paylaşmayabilirler böylesi durumları.

Peki görevden uzaklaştırma böylesi durumlarda sıkça karşılaşılıyor, hukuki olarak yeterli mi? Nasıl bir hukuk mücadelesi yürüteceksiniz siz?

Şöyle, bu polis tutuklandı. Bundan sonra maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için, elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. Hala delil toplamaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Özellikle belirtmem gerekir ki, elimizde çok ciddi deliller var şu anda. Fakat henüz bunlar savcılık dosyasına yansımadığı için, sizlerle paylaşamıyorum. Ama tekrar edeyim, elimizde kuvvetli, çok ciddi vahim diyebileceğim iddalar ve deliller var.

Son olarak kamuoyuna bir hukukçu olarak çağrınız var mı?

Çağrım şudur: Bu tür olaylara şahit oldukları zaman, gördüklerinde lütfen korkmasınlar, dürüst ve cesur insanlara ihtiyacımız var. Bu olaylara tanıklıklarını tüm çıplaklığıyla anlatmaları olayların aydınlatılması anlamına geliyor. İfade vermeleri, tanıklık yapmaları gerekiyor ve bunu yapmaktan çekinmemeleri gerekir. Bunları yapmaları halinde bu tür olayların bir daha yaşatılamayacağı kanaatindeyim.

Haber: Ahmet Ayva

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: