Kadıköy Kent İnisiyatifi: Söğütlüçeşme gar projesine karşıyız

Haber: Doğukan Uçan

Kadıköy Kent İnisiyatifi, Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) kesiştiği Söğütlüçeşme istasyonunda devam eden “AVM/Gar” projesine karşı eylem yaptı.

Kadıköy Kent İnisiyatifi çağrısıyla kent savunucuları, Haydarpaşa Garı’nın atıl bırakılıp Söğütlüçeşme istasyonunun gara dönüştürülmesi, viyadükler inşa edilmesi, ağaçların kesilerek viyadüklerin altına 108 adet dükkan yapılmasını protesto etti.

Projenin tanıtım dosyasındaki adının “Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı, İlave Peron, Ray Hattı, Destek Birimleri ve Ticari Alanlar” olduğunu ancak inşaat alanının çevresine çekilen paravanlarda sadece “Viyadük İnşaatı ve Çevre Düzenlemesi” yazılı olduğunu belirten kent savunucuları, yapılan işin gerçek niteliğinin gizlendiğini dile getirdi.

Kadıköy Kent İnisiyatifi adına Alev Ataç konuştu. Söğütlüçeşme’de bir alışveriş merkezi (AVM) inşaatının söz konusu olduğunu belirten Ataç, “100’ün üzerinde dükkan ve 443 araçlık otopark yapılacağından söz ediliyor. Bunun için şimdiye kadar 250 ağaç kesildi. Başkalarının da kesilmesi gündemde. Kaldı ki viyadük yapımı Söğütlüçeşme’nin halen istasyon olarak süregelen faaliyeti için gerekli değil. Gerekli olsa bile Söğütlüçeşme’deki zemin yapısı, viyadük inşaatı için uygun değil, bölge dere taşma alanı ve tsunami riski taşıyor” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: