İzmir’de Abdulgaffar Dayan için eylem:”Yaşam alanlarında zırhlı araç kullanımına derhal son verin.”

ÖHD, ÇHD ve İHD İzmir şubeleri, Cizre’de 24 Ocak’ta zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Abdulgaffar Dayan’a ilişkin eylemdeydi. Bayraklı Adliyesi önünde açıklama yapan insan hakları savunucuları ve hukukçular, “Faili kolluk olan ve yaşam hakkını ihlal eden zırhlı araç çarpması sonucu yaşanan ölümler hakkında etkin soruşturma yürütülmeli ve cezasızlık politikasına derhal son verilmelidir” çağrısında bulundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubeleri Şırnak Cizre’de dershaneye giderken Ranger tipi zırhlı aracın çarptığı 23 yaşındaki Abdulgaffar Dayan için Bayraklı Adliyesi önünde eylemdeydi.

İzmir Adliyesi önünde yapılan açıklamada, “Yargı makamlarına çağrımız, etkin soruşturma yürütülsün. Siyasi iktidar ve yetkili makamlara çağrımız, yaşam alanlarında zırhlı araç kullanımına derhal son verin” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasını okuyan Av. Welat Zeren, Abdulgaffar Dayan’ın 7 Eylül 2015 tarihinde evinin önünde zırhlı araçtan ateş açılması sonucu yaşamını yitiren ve gömülmesine dahi izin verilmediği için bedeni 1 hafta boyunca dondurucuda bekletilen 11 yaşındaki Cemile Çağırga’nın akrabası olduğunu belirtti.  Zeren, THİV ve İHD’nin, bölgede zırhlı araçların yaşattığı hak ihlalleri raporuna dikkati çekti, “2008-2021 yılları arasında en az 76 zırhlı araç çarpmasında 20’si çocuk 42 Kürt yaşamını yitirmiş, son 4 yılda ise 14’ü çocuk 50 kişi yaralanmış, 9’u çocuk 18 kişi yaşamını yitirmiştir” dedi. 

Zeren, cinayetlerin arka planın sorgulanmadığını, etkin hukuki soruşturmanın yapılmadığını, hatta yaşamını yitiren insanların suçlandığını, faillerin ise aklanarak ödüllendirildiğini belirtti.

“YAŞAM ALANLARINDA ZIRHLI ARAÇ KULLANIMINA DERHAL SON VERİN”

insan hakları savunucuları ve hukukçuların planlı katliamlara karşı da sessiz kalamayacağını belirten Zeren, “Özelde Kürt halkı ve genelde bütün Türkiye halklarına düşmanca yönelen mevcut iktidar politikalarından vazgeçilmesinin ve evrensel hukuk normlarına uygun bir yönetim anlayışına bir an evvel dönülmesinin bir zorunluluk olduğunu hatırlatır ve Abdulgaffar Dayan adlı yurttaşımızın yaşam hakkına kastedilmesinin takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Yargı makamlarına çağrımızdır; Faili kolluk olan ve yaşam hakkını ihlal eden zırhlı araç çarpması sonucu yaşanan ölümler hakkında etkin soruşturma yürütülmeli ve cezasızlık politikasına derhal son verilmelidir. Siyasi iktidar ve yetkili makamlara çağrımızdır; Yaşam alanlarında zırhlı araç kullanımına derhal son verin” ifadelerini kullandı. 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: