İstanbul’da zamlar geri alınsın, faturayı tekeller ödesin eylemi

İstanbul Zamlar Geri Alınsın Koordinasyonu elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve temel tüketim maddelerine yapılan zamları protesto etmek için Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

“Zamlar geri alınsın” pankartı açan kitle, sık sık “Saraya değil emekçiye bütçe”, “Hükümet istifa”, “AKP mezara, halk iktidara”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak”, “Yapılan zamlar geri alınsın” sloganları atarak iktidarı eleştirdi.

Zamlar Geri Alınsın Koordinasyonu’ndan 4 farklı ismin okuduğu ortak açıklamada, “İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara çıkan binlercemiz aynı sözü söylüyoruz. Zamlar geri alınsın!” sözleri vurgulandı.

Ortak açıklamayı okuyan TÜKODER MYK Üyesi Oya Erakıncı, Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Sol Parti İstanbul İl Başkanı Leyla Koçüzüm ve HDP İstanbul Eş Sözcüsü İlknur Birol, “Enerjide yaşanan bir soygundur. Bu soygun hikayesi özelleştirme politikalarıyla başladı. Önce Türkiye Elektrik Kurumu kamu iktisadi teşekkülü olmaktan çıkarıldı. Sonra elektrik üretiminde özel sektör boy göstermeye başladı. Kurdukları konsorsiyumlarla bir avuç şirket; Cengiz, Kolin, Limak, Sabancı, Zorlu, Aksa, Çalık… Hepsi çok tanıdık! Nerede bir emek sömürüsü var nerede bir doğa yağması var altından bu şirketler çıkıyor. Bu şirketler emekçinin ürettiği zenginliği ve ülkemizin varlıklarını talan eden hırsız şirketler. Bu şirketler halkın parasıyla servetlerine servet katarken, işlerini yapmadıkları için Isparta’da halk günlerce soğukta, karanlıkta kaldı. Yıl 2022; Isparta’da bir kişi donarak öldü. Bizler; İstanbul’da siyasi partilerden demokratik kitle örgütlerine, kadın örgütlerinden ekoloji örgütlerine, dayanışma meclislerinden derneklere geniş bir bileşenle başta enerji olmak üzere halkın hayatını giderek zorlaştıran zamlara karşı bir araya geldik. Biz bu zamları geri aldıracağız. Taleplerimizi buradan bir kez daha yineliyoruz, zamlar geri alınsın, faturayı tekeller ödesin! Temel tüketimde vergiler kaldırılsın. Her haneye 230 kilovata kadar bedava elektrik sağlansın. Enerji dağıtım ve üretimi kamusal olarak sağlansın, şirketlere el konulsun ve halkın denetimine açık halkın yararına planlansın. Yoksuldan alıp zengine veriyorlar. Biz bu zamları geri aldıracağız!” sözlerine yer verildi.

 

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: