İstanbul’da tekstil atölyesi yandı, 4 göçmen işçi öldü

İstanbul Güngören’de tekstil atölyesinde yangın çıktı. Valiliğin açıklamasında, ‘4 yabancı uyruklu işçinin kendilerini kitledikleri tuvalette dumandan zehirlenerek öldüğü’ belirtildi.

Kimyasal madde ve elyafların tutuşması nedeniyle kapkara dumanın bir anda sardığı binada zaman zaman patlama sesleri de duyuldu. Polis çevrede güvenlik önlemi alırken, itfaiye ekipleri merdivenli araç da kullanarak yangına müdahale etti. Ekipler, yangın sırasında binada bulunanları tahliye ederken, yüksekten atlayan bir işçi yaralandı. Bacağından yaralanan bu kişi ile dumandan etkilenen 5 çalışan, sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Emniyet olay yeri inceleme ve belediye ekipleri binada inceleme yaptı.

Çevrede esnaflık yapan İbrahim Özyurt, imalathanede tekstil boyaları ve kimyevi malzemelerin üretildiğini belirterek, “Kofra patlıyor, ateş çıkıyor. İçerideki elyaflar tutuşmuş” dedi. İtfaiyenin zamanında geldiğini ve müdahale ettiğini ifade eden Özyurt, binada farklı katlarda ayrı iş yerlerinin olduğunu söyledi. Cuma namazını kılarken bomba patlaması gibi bir ses duyduklarını belirten esnaf Ahmet Çelik de “Peşinden bir daha patladı. İçeride 10-15’e yakın insan vardı ama çoğu namaza gitmişti. İtfaiye içeriden iki kişiyi, biraz önce de bir kişiyi çıkardı” diye konuştu.

İşçiler 2 saat sonra farkedildi

Valilik açıklamasına göre, ayakta tedavi edilen bir işçi alevler söndürüldükten 2 saat sonra 18.30 sıralarında Merkez Karakolu’nda verdiği ifadesinde ‘bazı çalışanların bina içerisindeki bir tuvalete girerek, yangından korunmak için kendilerini kilitlediklerini gördüğünü’ söyledi. Bu bilgi doğrultusunda yeniden başlatılan arama çalışmalarında, 4 mülteci işçi kendilerini kilitledikleri tuvalette, dumandan zehirlenerek hayatlarını kaybetmiş halde bulundu. 

‘KAYIT DIŞI ÇALIŞTIR, TUVALETE KİTLE’

4 mülteci işçinin can vermesiyle ilgili açıklama yapan Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan soruşturmanın her yönüyle takipçisi olacaklarını söyledi. Aslan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Güngören’de Tekstil atölyesinde çıkan yangında 4 mülteci hayatını kaybetti. İşte mültecilerin hayatı. Donarak ölmek, yanarak ölmek, boğularak ölmek…Gelen bilgilerde tuvalete kilitlendikleri yönünde. Bu daha da acı, kaçak kayıt dışı çalıştır, tuvalete kitle. Peşini bırakmayacağız. Yangından altı saat sonra işçilerin tuvaletlerde kilitlendikleri yerde bulunması tam bir cinayettir. Burada sorumluluğu olanların derhal soruşturulup açığa çıkarılması ve yargılanması için sürecin her yönüyle takipçisi olacağız.” dedi.

Konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğü, 4 yetkilinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: