İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlar yargılanıyor

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto eden ve darp edilerek gözaltına alınan 18 kadın hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın isteği ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini kararını protesto eden kadınlar, ülkenin birçok kentinde protestolar düzenlemişti.

İzmir’de protestoların adresindendi.

Polis pek çok yerde olduğu gibi İzmir’de de 5 Ağustos 2020 günü Alsancak ÖSYM binası önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürümek isteyen kadınlara engellemişti.

18 kadın darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 18 kadın hakkında “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması başladı.

“İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı için yüzlerce, binlerce kadın katledildi”

Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen kadınlar açıklama yaptı.

Kadınlar açıklamalarında, yıllar önce imzacısı olunan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için sokaklarda, meydanlarda mücadele etmekten, “İstanbul Sözleşmesini Uygulayın” demekten hiç vazgeçmediklerini belirtiler.

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı için yüzlerce, binlerce kadının katledildiğini vurguladı.

Sözleşmeyi uygulamayan ve kadın katliamlarına göz yuman iktidarın bir gece yarısı sözleşmeden çekileceğini duyurduğunda ise kadınların İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için sokaklara çıktığı ifade edildi.

“Darp edildik, hakarete uğradık, polis şiddetiyle karşı karşıya kaldık”

Açıklama şu şekilde sürdü:

“5 Ağustos 2020 tarihinde de memleketin her yerinde eş zamanlı eylemler için bir araya geldik. İzmir’de Alsancak ÖSYM önünden Türkan Saylan Kültür Merkezine yapacağımız yürüyüş emniyetin keyfi tutumuyla engellenmeye çalışıldı. Yürüyüşümüzün önüne barikatlar kuruldu. Yaşamak için, haklarımız için yürümemiz engellenmeye çalışılırken işkence ile gözaltına alındık. Darp edildik, hakarete uğradık, pandemi olmasına rağmen saatlerce gözaltı aracında polis şiddetiyle karşı karşıya kaldık”

Gözaltına alınan ve işkence gören 18 kişinin yargılanmak istendiğini belirten kadınlar, “Cevabımız net; sokaklarda olduğu gibi İstanbul Sözleşmesini mahkemelerde de savunmaya devam edeceğiz. Tek bir kişi daha eksilmemek, ölmemek, taciz-tecavüz korkusuyla yaşamamak için İstanbul Sözleşmesini geri kazanmaya ve etkin bir şekilde uygulatmaya kararlıyız. İstanbul Sözleşmesi Bizimdir, Vazgeçmiyoruz” dedi.

Duruşmanın görüldüğü Bayraklı’daki İzmir Adliyesi 44’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde kadınlar ve avukatları hazır bulundu.

Davayı takip eden Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun aktardığına göre

kimlik tespitinin ardından ifadelere geçilmesi bekleniyor.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: