İsmailağa Cemaati’nin kaçak yapıları yasal hale getirildi

İsmailağa Cemaati’ne ait Hiranur Vakfı’nın İstanbul Sancaktepe’de yaklaşık 12 dönümlük arazi üzerinde bulunan merkezi ile beş blokluk dershane, yatakhane ve aşevinden oluşan binalarının imar sorunu çözüldü.

Vakfın kendine ait olan bitişik iki parselde inşa ettiği binaların, dört dönümlük bölümündeki kısmı imarına aykırı olarak yapılmıştı. Çünkü vakfın binaların bir kısmını yaptığı dört dönümlük parsel, planlarda “açık-kapalı semt spor alanı” olarak işaretliydi.

Özlem Güvemli‘nin Sözcü‘de yayımlanan haberine göre, üst ölçekli planları, itirazlar ve mahkemelerce verilen iptal kararları nedeniyle yıllarca İBB Meclisi’ne gidip gelen vakıf arazisinin alt ölçekli planları, Sancaktepe Belediye Meclisi’nin mart ayı oturumlarında gündeme geldi ve parsel yasal kılıfına kavuştu.

Gerekçe: Kamu yararına kullanımını arttıracaktır

Plan değişikliği ile 3 bin 471 metrekaresi Hiranur Vakfı’na ait olan ve yaklaşık 740 metrekaresi hiçbir mülkiyete konu olmayan tescil dışı alanla birlikte toplam 4 bin 210 metrekarelik alanın “açık kapalı semt spor alanı” olan fonksiyonu iptal edilerek özel eğitim tesisi alanına alındı.

Plan raporunda, parsel üzerinde vakfa ait yapıların bulunduğu da kaydedildi. Plan değişikliğinin gerekçesinde “Vakfa ait yapının kalitesini arttırmak, fonksiyon bütünlüğünü sağlamak, bölgede daha erişilebilir olmasını ve yüksek kullanım oranına ulaşması amaçlanmaktadır. İşlev bütünlüğünü korumak alanın kamu yararına kullanımını arttıracaktır” denildi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: