Haseke’de başlayan operasyon sonrası 300 IŞİD militanı SDG’ye teslim oldu’

Suriye’de bulunan bir hapishaneden kaçmaya çalışan IŞİD’liler teslim oldu.

IŞİD’in Haseke’de SDG kontrolündeki bir cezaevine saldırmasının ardından patlak veren çatışmalar dört gündür devam ediyor. Öte yandan çatışmalar sonrası 300 IŞİD militanının teslim olduğu belirtiliyor.

IŞİD’in Suriye’nin Haseke vilayetinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunan bir cezaevine saldırmasının ardından patlak veren çatışmalar sürüyor. SDG, 300 IŞİD militanının teslim olduğunu ve 175 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

IŞİD, militanlarını kurtarma amacıyla perşembe günü Geweran’daki Sinaa cezaevinin kapısının önünde bombalı araçla saldırı düzenlemişti. Saldırının ardından çok sayıda militanın firar ettiği belirtilirken, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon da tesisi kontrol altına almaya çalışan SDG’ye hava saldırılarıyla destek vermişti. Çatışmalarda en 70 mahkumun öldüğü belirtilmiş, SDG de 17 üyesinin öldüğünü açıklamıştı.

SİVİLLER KAÇTI

IŞİD’in baskını sonrasında onlarca kişinin cezaevinden kaçtığı, firarilerden bazılarının yakalandığı ancak bölgede yaşayan binlerce sivilin kaçtığı aktarılmıştı. SDG cezaevini kuşatırken, IŞİD sosyal medyada paylaştığı bir videoda militanlarının elinde rehineler olduğunu öne sürmüştü.

SİNA CEZAEVİNDE 3 BİN 500 IŞİD’Lİ VAR

Geweran’daki cezaevi baskını, IŞİD’in üç yıl önce Suriye’de yenilgiye uğratılmasından bu yana düzenlediği en büyük saldırı. Söz konusu cezaevi, bölgede en fazla IŞİD üyesinin tutulduğu noktalardan biri olarak biliniyor. Cezaevinde, bazı örgüt liderleri de dahil, yaklaşık 3 bin 500 IŞİD mensubu tutuluyor. 

Suriye’nin kuzeydoğusunda SDG’nin kontrolündeki cezaevlerinden 50’den fazla ülkeden binlerce IŞİD mensubu tutuluyor. SDG’nin bu merkezlerin giderek kalabalıklaşmasına dikkat çekerek, IŞİD’lilerin pasaportlarını taşıdıkları ülkeler tarafından geri alınıp buralarda yargılanması yönündeki çağrıları büyük ölçüde yanıtsız kalmış durumda. Söz konusu kişilerin haklarında herhangi bir suçlama yöneltilmeden tutulması ise insan hakları kuruluşlarının eleştirilerine neden oluyor. Öte yandan SDG, bölgenin Arap nüfusundan bazı kişilere ayrımcılık yapılarak bu merkezlere gönderildiği suçlamalarını reddediyor.

2012 yılında Irak’taki cezaevi baskınlarıyla güçlenen IŞİD, yenilgiye uğratılmasının ardından son olarak Suriye’nin Derik bölgesinde 2019’da benzer bir girişimde bulunmuştu. Bu baskının sonrasında patlak veren çatışmalar da, ABD’nin hava desteğiyle sonlandırılmıştı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: