İşçiye en çok ücret HDP’li belediyeden

HDP’li Silopi Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında TİS imzalandı. En düşük ücret 6 bin TL oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Şırnak’ın Silopi Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Sözleşmeye Silopi Belediyesi eşbaşkanları, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve işçi temsilcileri katıldı.

TİS’le yapılan düzenlemeler göre,

En düşük ücret 3 bin 200 tabanından 6 bin 20 TL tabanına yükseltildi. Ortalama yüzde yüz zam yapıldı.

Dini bayramlar ile 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramın ikramiyesi 75 TL den 250 TL’ye çıkartıldı. Tediyeler 52 günden 80 güne çıkartıldı. Tediye ödemeleri her 4 ayda bir yapılacak. Ücret, sosyal yardım ile birlikte ortama 8 bin TL oldu. Evli veya çocuklarına bakmakla yükümlü sendika üyesi işçilere ayda Net 500 TL aile ve çocuk yardımı yapılması belirlendi.

İlkokulda okuyan kız çocuğu için net 115 TL, erkek çocuğu için net 65 TL, ortaokulda okuyan kız çocuğu için net 180 TL erkek çocuğu için net 130 TL, lisede okuyan kız çocuğu için net 250 TL erkek çocuğu için net 200 TL, yükseköğrenim gören kız çocuğu için net 500 TL, erkek çocuğu için net 400 TL öğrenim yardımı verilmesi sözleşme maddeleri arasında yer aldı.

Engelli çocuğu olan işçilere, her ay bir yevmiyesi tutarında engelli yardımı verilmesi de sözleşmenin maddeleri arasında yer aldı. Yukarıda belirtilen eğitim yardımı okul çağına gelmiş kız çocuğunu okula göndermeyen işçinin erkek çocuğuna da belirtilen yardımlar yapılmayacağı belirtildi.

İşçilere, fiilen çalışmalarına bakılmaksızın her ay net 240 TL yemek yardımı sosyal yardım olarak verilmesi, işe girdiği günden başlayarak, deneme süresi de içinde olmak üzere en az 1 yıl çalışmış olan işçilere, aşağıdaki süreler kadar yıllık ücretli izin verilmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: