İPEK ER DAVASINDA ÖDÜL GİBİ CEZA! Mardin Barosu başkan yardımcısı Av. Ruşen Bingül Binbaş ve Av. Hicran Erdinç Megafon’a değerlendirmelerde bulundu..

Uzman çavuş Musa Orhan’a “iyi hal”den indirim

Uzman çavuş Musa O.’nun cinsel saldırıda bulunduğu ve intiharına sebep olduğu İpek Er’in davasında bugün karar açıklandı.

Heyet Tecavüz faili Musa Orhan’a cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası verilmesine rağmen, geleceği üzerinde olumsuz etki yaratabileceği ve tüm duruşmalara düzenli katıldığı gerekçe göstererek fail Musa Orhan’a iyi hal indirimi uygulandı. Verilen ceza 10 yıla düşürüldü.


Davaya ilişkin Mardin Barosu başkan yardımcısı Av Ruşen Bingül Binbaş, Mardin Barosu kadın hakları merkezi’nden Av Hicran Erdinç Megafon’a değerlendirmelerde bulundu.

6. duruşması görülen İpek Er davası avukatlarından Binbaş ve Erdinç, neler yaşandığına dair şunları belirttiler;

” Katılan vekillerinin bugünki celsede duruşma salonunun içindeki insan sayısının çokluğu nedeniyle salonun uygunsuz oluşu ve küçük olmasından dolayı duruşmanın başka bir salonda devam etmesi yönündeki talepleri reddedilmiştir.
Bu husus dışında heyetin katılan vekillerinin savunmalarını sunarken sürekli müdahelede bulunması nedeniyle oluşan gergin ortamda duruşmaya ara vermeye yönelik talepleri de başkan tarafından reddedildi.”

Duruşmaya katılan vekilleri ve sanık müdafini usule aykırı bir şekilde yan yana oturtulup savunma yaptıklarını belirttiler.

Katılan vekilleri savcılık mütalasını yetersiz gördüklerini maktül İpek Er’e karşı gerçekleştirilen cinsel saldırı suçunun TCK 102/2-b ye göre cezalandırılması gerektiğine dikkat çekmişler.

Maktul İpek Er’in anne ve babası duruşma esnasında defalarca fenalaşmış babası baygınlık geçirmiş, annesi ambulansla hastaneye götürülmüştür.

Avukatlar, yaptıkları açıklamalarda; sanık müdafileri önceki celselerdeki tahrik edici tavırlarında ve suçlayıcı beyanlarında ısrarcı olup, maktülü ve ailesini suçlamaya devam ettiklerini belirttiler.

“Katılan vekillerinden Av. İlyas Tarım’ın maktul İpek Er’in intihar etmeden önce yazmış olduğu mektubu salonda okuduğu esnada anne fenalaşmış salondan ayrılmak istemediğini söylese de mahkeme başkanı, duruşma salonundan ayrılmasına karar vermiştir. Anne, kızı hakkında verilen kararı öğrenemeden hastaneye kaldırılmıştır.”

“Katılan Hukukçuların sanığı cezalandırılması taleplerinin yanında derhal tutuklanması yönündeki talepleri reddedilmiştir.
Mahkeme tecavüz faili Musa Orhan’a TCK 102/2 kapsamında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası vermiş, geleceği üzerinde olumsuz etki yaratabileceği ve tüm duruşmalara düzenli katıldığı gerekçe göstererek fail Musa Orhan’a iyi hal indirimi uygulayıp, verilen cezayı 10 yıla düşürmüştür. Ayrıca cinsel saldırı failinin kaçma şüphesi bulunmadığı gerekçesiyle adli tedbir hükümleri uygulanarak tutuksuz yargılanmasına karar vermiştir. “

Binbaş ve Erdinç verilen kararın ardından şu sözleri söylediler;
“Ödül gibi bir cezaya rağmen; bu cezaya hükmedilmesi kollektif kadın dayanışması ve mücadelesinin bir sonucudur. Daha adil yargılanmaların yapılabilmesi için İpek için ve diğer tüm kadınlar için hukuk mücadelemize devam edeceğiz.”

Haber: M. Delal Demir

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: