İngiltere’de ‘ilk yerli jakuzi’ bulundu: Sevgililer günü hediyesi olabilir

İngiltere, New Jersey’e bağlı bir bölge olan Somerset’te ilk yerli jakuzi bulundu. Jakuzinin bir sevgililer günü hediyesi olduğu tahmin ediliyor.

Hestercombe House’un C19. sahibi tarafından verilen hediye, karısına bir Sevgililer Günü hediyesi olabilir.

19. yüzyılın sonunda Somerset’teki eski büyük bir ev olan Hestercombe’da yapılan iyileştirmeler çok ve çeşitliydi.  Seralar, bir kilise, bir mandıra ve muhteşem bir kriket sahası vardı. Ancak bir ekleme biraz daha samimi ve şaşırtıcı derecede moderndi.

Evin varlıklı sahibi EWB “Teddy” Portman, eşi Constance’a, muhtemelen bir Sevgililer Günü hediyesi olarak verdi.

Somerset'teki Hestercombe'daki 'jakuzi' banyosu
Somerset’teki Hestercombe’daki jakuzi.

ev için ilk “jakuzi” banyo olabileceği  söylenen sekiz musluklu sprey banyosu, mülkteki bir serginin parçası olacak.

EWB (Teddy) Portman, Hestercombe’un eski sahibi. Hestercombe evi ve bahçeleri

Portman, 1890’larda hamamın kurulmasını emretti. Hamam ona yaklaşık 45 sterline mal oldu, şimdiki maaliyeti 5.000 sterlinden daha fazlasına denk geliyor. Banyo , Edwin Lutyens ve Gertrude Jekyll tarafından yeniden tasarlanan resmi bahçelere bakmakta.  Keyifli ve rahat olması için açık bir şöminesi de var.

Evin bir sözcüsü, hamamın alışılmadık olduğunu ve iyi korunmuş olduğunu söyledi. “Bu, aynı zamanda ilk sifonlu tuvaletlerin mucidi olan George Jennings Ltd tarafından bir İngiliz evine kurulan ilk jakuzili banyolardan biri olduğuna inandığımız sekiz musluklu bir sprey banyosu. İngiltere’de, muhtemelen daha da uzaklarda, türünün en iyi korunmuş banyosu olduğundan eminiz.

“Teddy Portman küveti karısı için satın aldı ve 1890’larda kurdurdu, belki de bir sevgililer günü hediyesi. Bugün çok gelişmiş ve farklı olduğumuzu düşünüyoruz, ancak bu nesneler, biz insanların aslında o kadar da değişmediğini gösteriyor” diye anlattı.

Somerset County Gazetesi’nin proje üzerinde “en az 150 erkeğin” çalıştığını bildirmesiyle, evde ve sitede yapılan iyileştirmeler bölgede heyecan yarattı.

Hestercombe arşivcisi Kim Legate, banyonun sıhhi tesisat mühendisi ve tesisatçı George Jennings (1810-82) tarafından kurulan Londra firması tarafından tasarlandığını söyledi. Ayarlar arasında “dalga”, “dalma” ve “sprey” bulunuyor.

Portman’ların ölümünden sonra, ev bir itfaiye merkezi olarak kullanıldı.. Banyo hala çalışsa da bugünlerde hiç kimse, hatta itfaiye şefi bile banyoyu kullanmadığı belirtildi.

 

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: