İmamoğlu: Bu dille çözüm bulmanız mümkün değil

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, muhalefetin elektrik ve doğalgaz zamlarına ilişkin tepkisini eleştiren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

İmamoğlu, Erdoğan’ın ismini anmadan, “Abartılacak kadar bir şey yok yaygara çıkaracak birtakım hususlar yok demeyle bu işlerde çözüm bulmamız mümkün değil” diyerek Erdoğan’a tepki gösterdi. Her kesimin ekonomik krizden etkilendiğini ifade eden Ekrem İmamoğlu, “Herkes biliyor ki; dün evine ya da çiftliğine bin lira gelen elektrik faturası, şimdi üç bin lira geliyor” dedi. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak çözüm önerilerini hükümetle paylaştıklarını anımsatan İmamoğlu, “Elektriğin üç kat birden arttığı bir ortamda asgari ücrete yüzde 50 değil yüzde 100 de zam yapsanız yetmeyecek hale getirisiniz. Diyoruz ki, el birliğiyle bazı hususları birlikte aşalım. Siz bu zor dönemi atlatmayla ilgili vergi muafiyetleri getirin, çiftçinin yakıtını daha ucuza verin.  Belediyenin suyu daha uygun verebilmesi elektrikten bir kısım vergileri almayın” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilere ulaşacak bin 250 ton süt yeminin dağıtım töreninde konuştu.

İmamoğlu,  “Biz 11 Büyükşehir Belediye Başkanları olarak ülkemizin iyi olması için, ülkemizin bu zorluklardan, bu darboğazdan kurtulabilmesi için şikayet değil çözüm arayışındayız. Çözüm arayışında olurken de hükümeti, -ülkenin hükümeti hepimizin hükümeti- uyarıyoruz. Diyoruz ki; bakın şunu yapmayın. Bunu yaparsanız çiftçi zorda kalır, üretemez. Tezgahtaki ürün pahalılaşır. Vatandaşın sofrasına gelemez. Vatandaşımız açlıkla karşı karşıya kalır” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, yerel yönetimlerle ilgili önerilerde bulunarak,  “Bu ortamda asgari ücrete yüzde 50 değil yüzde 100 de zam yapsanız yetmeyecek hale getirisiniz. Biz de uyarıyoruz. Diyoruz ki, el birliğiyle bazı hususları birlikte aşalım. Siz bu zor dönemi atlatmayla ilgili vergi muafiyetleri getirin, çiftçinin yakıtını daha ucuza verin Belediyenin suyu daha uygun verebilmesi elektrikten bir kısım vergileri almayın. Mazot veya enerji fiyatlarındaki artışlardan ötürü biz vatandaşı zaten toplu taşımada çok zorlanarak sübvanse ederek hizmetlerimizi sunuyoruz. Gelin bizden bir dönem için bazı vergileri almayın. Biz vatandaşa daha uygun hizmet edelim. Vatandaş bu yoksul anında bu zamların altında sıkıştığı bir ortamda bugünleri atlatabilsin. Sadece sosyal yardımla bu iş aşılamaz diye fikirlerimizi paylaşıyoruz. Tüm zorluklara rağmen görevimizi sorumluluğumuzu yerine getirirken Türkiye’nin neredeyse yüzde elliye yakın yerel yönetim nüfusunun yükünü taşıyan bizler bütün sorumlulukları yerine getirirken bir yandan da hükümetimize iş birliği çağrısı yapıyoruz. Elimizi uzatıyoruz. Tüm belediyelere diyoruz ki siz de bizim gibi düşüncelerinizi aynı siyasi partiden de olsanız aktarın. Hep beraber çare bulalım. Yoksa vatandaş abartılacak kadar bir takım hususlar yok demeyle bu işlerde çözüm bulmamız mümkün değil.” Dedi.

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: