İlgezdi: Devlet Tiyatroları, 65 yaş üstü oyuncuları zorla emekli ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatçılarını ‘zorla’ emekli ettiğini öne sürdü.

İlgezdi, “65 yaş üstü sanatçılarımız, misafir sanatçı olarak bile sahneye çıkamayacak. Böyle saçma bir kararlarla mesleğinin zirvesindeki sanatçılar sahneden koparılıyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 65 yaş üstü tiyatro sanatçılarıyla ilgili aldığı kararı gündeme getirerek, “65 yaş üstü sanatçılarımız, misafir sanatçı olarak bile sahneye çıkamayacak. Böyle saçma bir kararlarla mesleğinin zirvesindeki sanatçılar sahneden koparılıyor. Sanatçılar diğer kamu görevlilerinden farklı olarak özel hükümlere tabi olmasına rağmen 65 yaş emeklilik kuralını işletmek, sanatçılara ve sanatseverlere yapılan büyük bir yanlıştır. Tiyatrocuların mesleklerinin zirvesindeyken sahneye çıkmalarının yasaklanması kabul edilemez. Devlet Tiyatroları’nda böyle bir plansızlık daha önce hiç görülmedi. Mevcut oyunun oyuncusunu zorla emekli ediyorsunuz, oyunu repertuvardan kaldırıyorsunuz. Bu, tamamen keyfi bir karardır. Tiyatroda gerçeklik çok önemlidir. Yaşlı bir rolü genç birine oynatmak tiyatro sanatına aykırıdır. 5441 sayılı Devlet Tiyatrosu Kuruluşu Hakkında Kanun’un böyle bir madde olmadığı halde 65 yaş üstü sanatçılara yapılan muameleyi kabul etmemiz mümkün değildir’’ dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: