İkizköylüler’den çağrı: 1 Mart’ta Akbelen Ormanı’ındayız

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (YK Enerji) Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda inşa edilen kömür madeni işletmesiyle ilgili ikinci bilirkişi incelemesi 1 Mart 2022 tarihinde yapılacak.

İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı’nın yok edilmemesi için Nisan 2021 tarihinden beri yerel halkın sürdürdüğü hukuk mücadelesi devam ediyor.

İkizköylüler, halen devam etmekte olan dava için 1 Mart 2022 tarihinde saat 10.00’da yapılacak ikinci bilirkişi keşfi için Akbelen Ormanı’nı koruma çağrısı yaptı.

kizköy Çevre Komitesi ayrıca 24.02.2022 tarihinde Akbelen Ormanı Davasını değerlendiren bir basın bültenini kamuoyuyla paylaştı. Yayınlanan açıklama şu şekilde;

Akbelen Ormanı davasında bilirkişi keşfi yeniden yapılıyor

“Geçtiğimiz Nisan ayında, şirkete Akbelen Ormanında maden işletme izni veren Tarım ve Orman Bakanı imzalı kararın iptali için açılan dava devam ediyor. Davanın tekrarlanan bilirkişi keşfi 1 Mart 2022 Salı günü saat 10.00’da İkizköy’de gerçekleştirilecek.

780 dönümlük ormanlık alanda maden sahası işletme izni veren karar normal uygulamada Orman Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor. Ancak daha önce de endüstriyel plantasyon yapılacağı gerekçesi ile Milas Orman İşletme Müdürlüğünce kesilmeye çalışılan Akbelen Ormanı’nı korumak için İkizköylülerin yürüttüğü yoğun hukuki ve fiili mücadele sonucu kesim programında çıkarılmak zorunda kalınmıştı. Konu 2020 yılında da kamuoyunun gündeminde uzun süre kaldığı için şirketin siyasi bağlantılarla bu izni Bakanlık makamından almayı tercih etmiş olabileceğini akıllara getiriyor.

“ÇED yapılmadan maden işletmesine açılmak isteniyor”

YK Enerji, yüzde 50 LİMAK, yüzde 50 IC İÇTAŞ ortaklığında kurulu bir şirket ve 2014 yılındaki özelleştirmeyle Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin yanı sıra 230 bin dönümlük bir alanı kapsayan kömür madeni ruhsatlarının da işletme hakkını devralmıştı. Özelleştirme esnasında işletme hakkı devralınan beş ayrı ruhsat, son olarak 2018 yılı Aralık ayında tek bir ruhsat altında toplandı. 86541 erişim numaralı ruhsatın altında birleştirilen üç saha ÇED’e tabi olmasına rağmen, diğer iki ruhsata ÇED Yönetmeliği Geçici 2. ve 3. Maddeler kapsamında tanınmış olan ÇED muafiyeti, sanki 230 bin dönümlük alanın tamamını kapsıyormuş gibi işlem görüyor. Bu nedenle Akbelen Ormanı da ÇED sürecine tabi tutulmadan sadece ilgili kamu idaresi tarafından verilen bir izinle maden işletmesine açılmaya çalışılıyor. KARDOK Derneği’nin ÇED muafiyetinin hukuksuz uygulamasına dair de ayrıca açtığı bir dava devam ediyor.

Muğla Çevre Platformu olarak 1 Mart Salı günü saat 09:30’da Akbelen Ormanı’nda İkizköylüler ile birlikte olacağız.

Muğlalıları ve yaşam savunucularını kömürü durdurmak yaşamı savunmak için dayanışmaya davet ediyoruz.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: