İHD ve THİV: Herkesi savaşa kararlı bir şekilde karşı çıkmaya çağırıyoruz

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili ortak bir açıklama yayımladı.

İşgalin sonlandırılması çağrısı yapılan açıklamada, “Başta NATO üyeleri olmak üzere üçüncü taraf ülkelerin, savaşın durdurulması adına bölgeye askeri yığınak yapmaları ve Ukrayna’ya yardımı ‘silah yardımı’ parantezine sıkıştırmalarının çözüme hiçbir somut katkısı yoktur. Bu nedenle soruna doğrudan ve dolaylı olarak taraf olan tüm aktörler savaşı daha da tırmandıracak, silahlanma yarışına hız kazandıracak adımlardan uzak durmalıdır” denildi.

Rusya’ya ekonomik yaptırımlar eleştirildi

Açıklamada, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar, “Söz konusu taraflarca önerilen ‘ekonomik yaptırımlar’ da içinde bulunulan küresel ekonomik ve insani kriz koşullarında halkların daha da yoksullaştırılmasından başka bir anlam taşımamaktadır. Tüm dünyada yoksulluğu daha derinleştirecek bu tür tedbirlerden uzak durulmalıdır”denilerek eleştirildi.

“İnsanlığın ve tüm dünyanın umudu barıştadır”

“Biliyoruz ki, insanlığın ve tüm dünyanın umudu barıştadır. İnsan hakları ihlallerinden iklim krizine, yoksunluk, yoksulluk ve gelir adaletsizliğinden eşit imkânlara erişim hakkına kadar karşı karşıya kaldığımız tüm sorunların çözümünün ön koşulu barıştır. Bu yüzden, herkesi yaşanan insan hakları ihlallerinin önlenmesi için ses çıkarmaya, savaşa kararlı bir şekilde karşı çıkmaya, barışın sağlanması için karar vericileri zorlamaya çağırıyoruz” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: