İHD: 3 Suriyeli cinayeti planlı ve ırkçı saikle işlendi

Güzelbahçe’de 3 Suriyeli işçinin katledilmesine ilişkin açıklama yapan İHD, katilin cinayeti daha önce işleyeceğini söylediği için şikayet edildiğini ve teknik takibe alındığını belirterek, cinayetin planlı işlendiğini söyledi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Güzelbahçe ilçesinde 3 Suriyeli işçinin yakılarak öldürülmesine ilişkin bölgede yaptığı incelemelerin sonucunu şube binasında basın toplantısıyla açıkladı. Açıklamaya katledilen Suriyeli işçilerin ailelerinin yanı sıra İHD, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Konak Kent Konseyi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Özgürlük için Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Mülteci Medyası Derneği temsilcileri de katıldı.

İki dilli okunan açıklamanın Türkçe’sini İHD İzmir Şubesi Başkanı Zafer İncin, Arapça’sını Sığınmacılar Hakları Platformu’ndan Talha El Gazi okudu.

‘Cinayet planlı’

Olayın 16 Kasım tarihinde yaşandığını aktaran İHD İzmir Şubesi Başkanı Zafer İncin, “Üç kişinin Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yeşilyurt Devlet Hastanesi ve 9 Eylül Hastanesi’ne kaldırıldıkları, yoğun bakıma alındıkları, Ahmed ve Muhammed’in olay gününden iki gün sonra sabaha karşı ikişer saat arayla yaşamını yitirdikleri, Memun’un ise olay gününden bir hafta sonra yaşamını yitirdiği, yaşamını yitirenlerden ikisinin İzmir’de cenazelerinin defnedildiğini öğrendik. Fail olayı gerçekleştirmeden önce akşam 8-9 civarı Urla’da çalışan bir işçi arkadaşına ‘orası yanacak, o Suriyeliler bugün ölecek’ şeklinde konuştuğu daha sonra iş yeri çalışanlarının bu duyumu öğrenmeleri üzerine iş yeri sahibi ve avukatlarına bilgi verdiği ve daha sonra bu duyumun emniyete iletildiği ve emniyet tarafından kişinin tespit edilerek teknik takibe alındığı belirtilmiştir” dedi.

Irkçı saikle işlendi

“Dosyayı inceleyebildiğimiz kadarıyla olayın tasarlanarak ırkçı saikle işlendiği ortadadır” diyen İncin, “Ancak bu durum kamuoyunda kişinin akli dengesinin bozuk olduğu, Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saikle cinayet işlemediği gibi bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu durum ırkçı saikle işlenen cinayetin örtbas edilmesine yöneliktir. 26 Kasım 2021 günü aynı kişinin Güzelbahçe’de bulunan iddia bayisi sahibi bir kişiyi takip ederek evinin önünde kişinin eşi ve kendisini bıçaklaması üzerine olay yerinden kaçarken yakalandığı ve o gün verdiği ifadesinde Güzelbahçe’de yaşamını yitiren Suriyeli mültecileri kendisinin bir bidon benzin dökerek yaktığını söylemiştir. Katil bu ifadesinin üzerine tutuklanmış ve hapishaneye sevk edilmiştir” diye belirtti.

‘Mülteci düşmanlığının gittikçe yayılıyor’ 

Mültecilere yönelik ırkçı söylemlerin gündemde tutulduğunu aktaran İncin, “Siyasi iktidar tarafından mülteci, sığınmacı ve göçmenleri araçsallaştıran söylem ve politikalar muhalefet tarafından mültecileri, sığınmacıları ve göçmenleri yük olarak gösteren politik söylem konusu haline getirilmesinde iktidar ve muhalefetin sorumluluğu olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye’deki yoksulluğun, işsizliğin sorumlusu olarak mültecileri sığınmacıları ve göçmenlerin gösterilmesi onları nefret söylemine maruz bırakarak ırkçı saldırılara açık hale getirmektedir. Mülteci düşmanlığının gittikçe yayılmasının sonucu olarak 16 Kasım’da Güzelbahçe’de yaşanan bu saldırının benzerlerinin devamının geleceği endişesini yaşamaktayız” diye konuştu.

‘Akli dengesi yerinde değil’ iddiası

Suriyeli işçilerin çalıştığı şirketin avukatı Göktuğ Dağgeçen, olaya dair itfaiye raporunun soba devrilmesi ya da elektrikten çıktığına dair olduğunu söyledi. Daha sonra olay yeri incelemesi istediklerini belirten Dağgeçen, “3 kişinin sobadan yanamayacağı şüphesi ve failin ırkçı konuşmalarından şüphelendik. Bunun üzerine emniyete başvurduk. Polis teknik takip başlattığını söyledi. Daha sonra yakalanarak tutuklandığını öğrendik. Şahsa yönelik akli dengesinin yerinde olmadığı iddia edildi. Fakat biz öyle olduğunu düşünmüyoruz. Şahıs olaydan sonra aynı işyerine gelip olayın nasıl gerçekleştirdiğini sormuş. Akli dengesi yerinde olmayan birisi bunu yapamaz” dedi.

Kaynak:MA

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: