İHD 3 ayda 7 tutuklu yaşamını yitirdi

İHD, İç Anadolu Bölgesi’ndeki hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri raporu yayımladı.

İHD Ankara Şubesi tarafından ekim-kasım-aralık aylarına ilişkin hazırlanan hapishanelerdeki hak ihlali raporunda, tespit edilebilen 7 mahpusun cezaevinde yaşamını yitirdiği belirtildi. Raporda, İç Anadolu bölge hapishanelerinde 83’ü ağır olmak üzere, 231 hasta mahpus bulunduğu kaydedilirken;  işkence ve kötü muameleye de dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonunun 2021 Ekim-Kasım-Aralık aylarına dair hazırladığı İç Anadolu Bölgesi’ndeki hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri raporu yayımlandı.

Rapor, İHD Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonuna gelen başvurular, avukatların hapishanelere yaptıkları ziyaretler, mahpusların yolladığı mektuplar ve mahpus-aile görüşmelerinin aktarılması ile derlenen bilgiler sonucunda hazırlandı.

Raporda, İç Anadolu Bölge kapsamında bulunan 22 hapishanede yaşanan hak ihlalleri için 148 başvuru yapıldığı, bu başvurulardan 18’inin de kadın mahpuslar tarafından yapıldığı kaydedildi.

Raporda, şu veriler yer aldı:

31.12.2021 tarihinde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Ceza İnfaz Kurumları İstatistiklerine göre; Ceza İnfaz Kurumlarında toplam 297.726 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır.

HAK İHLALİ BAŞVURULARI YAPILAN İÇ ANADOLU HAPİSHANELERİ

Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi

Afyonkarahisar/Bolvadin T Tipi Kapalı Hapishanesi

Afyonkarahisar E Tipi Kapalı Hapishanesi

Bartın Kapalı Hapishanesi

Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi

Çankırı E Tipi Kapalı Hapishanesi

Çorum L Tipi Kapalı Hapishanesi

Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesi

Kayseri/Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesi

Kayseri/Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi

Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi

Konya/Seydişehir T Tipi Kapalı Hapishanesi

Konya/Ereğli T Tipi Kapalı Hapishanesi

Kütahya Açık Hapishanesi

Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi

Sincan 1 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi

Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi

Sincan 3 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi

Sincan 1 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi

Sincan T Tipi Kapalı Hapishanesi

Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi

– Tokat T Tipi Kapalı Hapishanesi

HAPİSHANELERDE ÖLÜMLER

İHD’nin basına yansıyan haberlere dayanarak yapmış olduğu belirlemelere göre, 2021 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Türkiye’nin çeşitli hapishanelerinde tespit edebildiği kadarıyla 7 mahpus yaşamını yitirdi.

SAĞLIK HAKKI

İç Anadolu Bölge Hapishanelerinde Ekim-Kasım-Aralık aylarında tespit edebildiği kadarıyla; 39’u kadın olmak üzere en az 231 hasta mahpus bulunmaktadır. Bunların 83’ü ağır hasta mahpustur.

İŞKENCE ve KÖTÜ MUAMELE

İHD’nin belirlemelerine göre, 2021 yılı Ekim-Kasım ve Aralık aylarında İç Anadolu Bölgesinde bulunan hapishanelerde en az 20 mahpus işkence ve/veya kötü muameleye maruz kaldı.

DİSİPLİN CEZALARI VE İNFAZ

Hapishanelerde her türlü hak talebine ya da ihlallere karşı verilen tepkilere karşın hapishane idareleri, tutanak tutarak ve disiplin soruşturması başlatarak karşılık vermektedir. 

BASKILAR, İLETİŞİM YASAKLARI VE DİĞER SORUNLAR

Doğrudan kişi güvenliği hakkını ve sağlık hakkını ihlal eden uygulamalar dışında hapishane yönetimleri çok çeşitli yöntemlerle mahpuslar üzerinde baskı kurmaya çalışmakta, çeşitli hak ihlalleri yaşatılmaktadır.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: