İHD 30 kentte ‘Yaşamı savunuyoruz’ nöbeti başlattı

İnsan Halkları Derneği, 30 kentte cezaevlerinde artan ölümlere ve hasta tutukluların sağlık hakkına erişimde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti başlattı.

İHD, son dönemde artan ölümler ve hasta tutukluların sağlık hakkına erişmesinde yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla şube ve temsilciliklerinin bulunduğu 30 kentte, “Yaşamı savunuyoruz” nöbetini düzenledi. Nöbet, akşam saat 21.00’da sona erdi:

İHD Ankara Şube binasında nöbet eyleminin yapıldığı salona “Yaşamı savunuyoruz, hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankart asıldı. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun katılımıyla başlayan nöbette cezaevinde şüpheli bir biçimde ölen Garibe Gezer, Vedat Erkmen ve yaşamını yitiren hasta tutukların fotoğrafları taşındı. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “İHD tüm şubelerinde hasta mahpusların durumunu, yaşanan hak ihlalleri, hasta mahpusların içeride tutulması, tutukluların infazının yakılması ve cezaevlerinde kalma sürelerini artırmaya karşı biz ‘yaşamı savunuyoruz’ eylemini başlatıyoruz. Bir günlük bir eylem olacak ancak eylem ve etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

‘Ayırım yapılıyor’

Türkiye’de tutuklular arasında ayırım yapıldığını ifade eden Türkdoğan, şunları söyledi:

Türkiye’de infaz sistemi doğru değildi. 19 Aralık operasyonuyla inşa edilen bir infaz sistemi vardı. Tutukluların direnişiyle o sistem kırılmıştı, ancak yine aynı sistem devam ediyor. Yüksek güvenlikli hapishaneler inşa ettiler, İmralı’da başlandı. Buralar tabut olarak oluşturulmuştur. Pandemide çete liderleri salındı ancak siyasi mahpuslar bundan muaf tutuldu. Aysel Tuğluk, şu an içeride tutuluyor, bunlara dikkat çekmek istiyoruz. Covid-19 sürecinde ayrımcılık yapılıyor. Siyasi mahpuslara cavid bulaşmıyor mu? Bu nasıl bir ayrımcılıktır.”

Hasta tutukluların ayrım yapılmadan serbest bırakılması çağrısında bulunan Türkdoğan, şunları belirtti:

“Biz cezaevlerine mektup yazarken Halil Güneş’e de gönderecektik ancak şu an aramızda değil. Kabul edilemeyecek bahanelerle bırakmıyorlar, suçları ne olursa olsun cezaevinde kalamayacak durumda olanların suça bakılmaksızın salıverilmesi gerekiyor.”

“Yaşamı savunuyoruz” nöbetinde konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, şunlara vurgu yaptı:

“İHD insanların yanındadır, haksızlığa kimsenin uğramasını istemez. Kamuoyunda duyarlılık yok, insanlar cezaevlerinde ölüyor, haksızlığa uğruyor ancak koca toplum ana gündemine almıyor. Bir bölüm medya, bunu gündemine alıyor. Toplum kendi vicdanın da intihara sürüklenen insanlar için ne düşünüyor? Bakanlıklar bunu bilerek isteyerek yapıyor. Düşman hukuku uygulanıyor, ölürse ölsün bana ne diyor.”

‘Sağlık hakkı engelleniyor’

Cezaevindeki ölümlerin ihalelere göz yumanların sorumluluğu olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, şunları dile getirdi:

“Cezaevlerindeki ölümler sadece daha başlangıç, bu hikaye yeni değil. Bu ölümler, ihlallere göz yumanların kasıtlarının sonucudur. Biz daha öncede söyledik, insanlar ölebilir, hastalanabilir dedik ama kimse dinlemedi. İhlaller saymakla bitmez bir hekim olarak bir insan hakları savunucusu olarak sağlık alanında en çok sağlık hakkı ihlal ediliyor, Birçok ihlal yapılıyor ama en önemlisi sağlık hakkı engelleniyor.” diye belirtti.

İstanbul’da insan hakları ve tutsaklarla dayanışma kurumlarının çağrısıyla Taksim Tünel’de yapılan eyleme polis saldırdı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: