Heyet Kobanê davasına gelmedi

Avukat ve siyasetçilerin adil yargılanma hakkı ve savunma koşullarının ortadan kaldırılması nedeniyle katılmadığı Kobanê Davası’nda mahkeme heyeti de, duruşma salonuna gelmedi. 

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırıları karşısında 6-8 Ekim’de gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası’nın 7’nci duruşmasının, 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmesi bekleniyor.

DURUŞMA BAŞLATILMADI

Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın dünkü oturumda duruşma periyotlarının adil yargılamaya uygun şekilde yeniden düzenlemesi yönündeki talepleri kabul edilmeyen avukatlar ve yargılanan siyasetçiler, duruşmaya katılmadı. Avukat ve yargılananların katılmayacağını beyan ettiği duruşma, saat 9.30’da başlaması gerekirken, mahkeme heyeti henüz salona gelmedi. Duruşmanın geciktirilme nedeninin sorulduğu mahkeme kalemi, konu hakkında bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

AKP’LİLER SALONDAN AYRILDI

Duruşma için Sincan Cezaevi Kampüsü’ne gelen HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Fatma Kurtulan, Murat Çepni, Hüseyin Kaçmaz, Rıdvan Turan salona alınırken, aralarında HDP Ankara il yöneticilerinin de olduğu izleyiciler, salona “heyet gelmedi” gerekçesiyle alınmadı. Sabah saatlerinde duruşma salonunda bulunan AKP’li milletvekilleri ise duruşma başlamadığı için salondan ayrıldı.

JANDARMA VE POLİS KALABALIĞI

Duruşma salonunda çevik kuvvet ve jandarma kalabalığı dikkat çekerken, heyetin, avukatlardan yoksun bir duruşmanın nasıl işletileceği tartışması yürüttüğü için duruşmayı başlatmadığı belirtiliyor. (MA)

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: