HDP’li Kemalbay: ‘Kadınların çekildiği her alan şiddet yuvasına döner’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında İzmir Aliağa’da panel düzenledi.

Panelde HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve Kadınlar Birlikte Güçlü’den Deniz Uslu konuşmacı olarak yer alırken kadın mücadelesinin Türkiye’de siyasete yön verdiğini belirten HDP’li Serpil Kemalbay cinsiyetçi sömürüyü ve baskıyı sona erdirme mücadelesi verdiklerini dile getirdi.

Ev içindeki yükün paylaşılması, kamusallaşması gibi kavramların çok tartışılmadığını, bu eksende mücadelenin yetersiz olduğunu söyleyen Kemalbay, bakım emeğinin kamusallaştırılması, bakım merkezleri ve kreşlerde karşılıksız olarak sağlanması gerektiğini belirterek,  “Bu mücadele verilmediğinde cinsiyetçi sömürünün katmerleştiğini görüyoruz. Kadınların emeği işyerlerinde de değersiz. Kimsenin yüzüne bakmadığı işlerde kadınlar çalışıyor. Bunu Kod-29’dan, eşit işe eşit ücret alamamasından, mevsimlik tarım işçiliğinden ve sendikalardaki erkek egemenliğine karşı mücadeleden biliyoruz” diye konuştu.

6 partinin bir araya geldiğini ve bu toplantıda kadının adının dahi geçmediğini ifade eden Kemalbay, yürüttükleri “Demokrasi İttifakı” mücadelesinde kadınların önemli bir yerde durduğunu vurguladı. Kemalbay, son olarak feminist siyasetçilerin cezaevlerine atıldığını, erkek devlet şiddetinin arttığını belirterek kadınların sokaklarda olmasının elzem olduğunu ifade etti.

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: