HDP kapatma davasında 2 ay ek süre

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatma davasında Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından ek süre talebine olumlu yanıt verildi. HDP’nin ek süre talebi kapsamında AYM’nin iki ay süre verdiği iddia edildi.

HDP’ye 20 Ocak’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bekir Şahin tarafından hazırlanan esasa ilişkin mütalaa tebliğ edilmişti. HDP’nin esasa ilişkin savunmasını süre uzatımı kabul edilmemesi halinde 20 Şubat’ta teslim etmesi bekleniyordu.

 

Karar henüz tebliğ edilmedi

Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı  parti yetkilileri süre uzatım taleplerine yönelik AYM’den olumlu yanıt alındığı ancak süre konusunda bir karar verilmediği belirtti.

Bu hafta içerisinde verilecek kararı beklediklerini belirten yetkililer, henüz AYM’nin süre uzatımına dair resmi bir tebligatta bulunmadığını da kaydetti.

Bu hafta içerisinde AYM’nin süre uzatımına dair kararını HDP’ye tebliğ etmesi bekleniyor.

Süreç nasıl işleyecek?

AYM tarafından HDP’ye iki ay süre verilmesi halinde esasa ilişkin savunma 20 Nisan’da teslim edilecek. Teslim edilen yazılı esas savunma sonrasında AYM tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulacak. Belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklama, daha sonra da HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Savunmaların tamamlanmasının ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak olan Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Hazırlanan rapor daha sonra AYM üyelerine dağıtılacak. Sonrasında AYM Başkanı Zühtü Arslan, belirleyeceği bir tarihte AYM üyelerini toplantıya çağıracak ve AYM Kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. Verilecek karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: