Halkların Demokratik Kongresinden, Halklar Barışı Konuşuyor Paneli

Halkların Demokratik Kongresi İstanbul İl meclisi, Gazi mahallesi Cem evinde “Halklar Barışı Konuşuyor” paneli düzenledi.

HDK’nin düzenlediği panele gazeteci yazar Hakkı Özdal, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir ve Samer Koordinatörü Yüksel Genç panelist olarak katılırken, panele çok sayıda yurttaş katıldı.

HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir konuşmasında şöyle dedi:

“Dünyanın her tarafında çatışmaların var olmasının nedeni nedir? Savaş siyasetinin sürdürülmesi. Dünya üzerinde çok çeşitli savaşlar yaşandı. Bu tarihsel süreçler yerine günümüze bakmakta fayda var. Bütün bu savaş süreçlerinde, çatışma süreçlerinden kimin çıkarı var? Bu duruma baktığımızda aslında emekçilerin, kadınların, hakların çıkarı olmadığını görürüz.

Demir şöyle devam etti:

Çıkarı olanların, egemenlerin olduğu, çıkarı olanların savaş baronları okuduğu, çıkarı olanların uzun süre iktidarlarını devam ettirmek isteyen diktatöryal rejimlerin, baskı rejimleri olduğu gözüküyor. O nedenle halkların yoksullaşması, aç kalması, bir biriyle çatışıyor olması egemenlerin umrunda değil.” Dedi.

Esengül Demir ardından söz alan Samer Koordinatörü Yüksel Genç ise şunları belirtti:

Genç, egemen olanlar başladık ve bitirdik dediler. Oysa ne başlamaya müdahil olan nir toplum gerçeği var, ne de bitirme sürecine dahil olma durumu. Bir kere, Kürt sorunun çözümüne dair bunu bırakmak lazım. Bu sorunu çözeceksek, gerçek bir çözümden bahsedeceksek, bitirdik ruh halinden çıkılması gerekiyor.

Ne Özal dönemimde, ne Erbakan döneminde toplum katılımı ve sahici çözüm hedefi vardı. Erdoğan iktidarıyla beraber son 21 yıldır gelişen, barış-çözüm süreci de ha keza toplumla yürütülemedi. Diye belirtti.

Panelistlerden gazeteci-yazar Hakkı Özdal ise konuşmasına Tutuklu siyasetçi Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekerek başladı:

Özdal, 2016 Yılında DTK’ya yapılan operasyonlarda tutuklanan Aysel Tuğluk, 5 yıldır Kandıra cezaevinde ağır, gündelik yaşantısını zorlaştıran bir hastalıkla cebelleşmesene rağmen; bu hastalık tıbbi uzmanlarca teyit edilmesine rağmen, cezaevinden tahliye edilmiyor, bu zor koşullara maruz bırakılıyor.

Aysel Tuğluk, Türkiye’de hem Kürt sorunu, hem, demokrasi mücadelesinin, hem, kadın özgürlük mücadelesinin , hem de emekçilerin mücadelesinin içinde yer almış önemli bir insan.

Aysel Tuğluk Kürt sorunudur

Hakkı Özdal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Aysel Tuğluk, Kürt sorunudur, demokrasi sorunudur, onun bugün yaşadıkları, içinde bulunduğu durum biraz mikro bir mesele gibi görülse de, bugün konuştuğumuz her şeyle bağlantılıdır.”

“Türkiye büyük bir kriz içerisinde”

“Türkiye, AKP yönetimi ve Türkiye kapitalizmi son 20 yıllık rejimi büyük bir kriz içerisinde.

Bir adım geriye çekilip bakma şansımız olsa, bizzat ekmeğe 3,5 lira, pazardan alacağımızın yarısının, yarısından azının alıp dönsek görürüz. Biraz daha geriye baksak, rejimin dağılma halini çok açık ortaya çıktığını hissedebiliriz.

Türkiye’de ekonomik krizler, bir devlet krizi ile birlikte gelişiyor, ve bu örtüşen ekonomik krizlerle devlet krizleri, bir kabul değiştirmenin doğal sonucu olarak olarak ortaya çıkıyor.

Kimi zaman, bu krizler darbelere yol açıyor, kimi zaman savaşlara, kimi zaman ise bununla eş güdümlü olarak siyasal değişimlerin önünü açıyor. “ diye belirtti.

Panel, katılımcıların soru- cevap bölümüyle devam ediyor.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: