Hayvan deneylerine karşı imza kampanyası

Deneye Hayır Derneği, Hayvan Deneyleri Yönetmelik Taslağı’nın düzenlenmesi için imza kampanyası başlattı.

Deneye Hayır Derneği tarafından, Hayvan Deneyleri Yönetmelik Taslağı’nın yeniden düzenlenmesi için imza kampanya başlatıldı.

Derneğin Change.org’da başlattığı kampanyada geçen yıl revize edilen Hayvanları Koruma Kanunu’nun, Hayvan Deneyleri maddesiyle hayal kırıklığı yarattığı belirtildi..

2014’te “sokak veya bakımevlerindeki hayvanlar üzerinde hiçbir koşulda deney yapılamaz” cümlesine, sonradan “bir istisna olmayacak” şekilde ekleme yapıldığı hatırlatıldı.

Ancak bu eklemenin aynı yasama yılında kanunlaşmadığı için bu tasarının kadük olduğu hatırlatıldı.

“2021’deki revizyondan beklentimiz, benzer bir ibarenin konulmasıydı ancak bu yapılmadı” ifadeleri kullanıldı.

Ocak 2022’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik taslağı da hatırlatıldı.

Bu yönetmeliğin de “Sokak ve bakımevlerindeki hayvanların denek olarak laboratuvarlara gönderilmesini yasaklamadığı vurguladı.

Hayvan deneylerini denetleyen ve düzenleyen en üst merci olan Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu (HADMEK)’den veteriner ve tabip odaları birliklerinin çıkarıldığı söylendi.

“HADMEK’in yetkileri daraltılarak, yerel etik kurullara daha fazla serbestlik tanınıyor, gizlilik ilkesi gibi maddelerle bilgi edinme hakkımız kısıtlanıyor” denildi.

Türkiye’de her yıl ortalama 270 bin hayvanın deneylerde kullanıldığı Türkiye’de yeni düzenlemelerle alternatif yöntemlere yönlendirmek yerine deneylerin serbestleştiği belirtildi.

Dernek açıklamasında bu tutumu kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Deneye Hayır Derneği taslağın tüm muhataplarla birlikte görüşülmesini ve gerekli düzeltmelerin yapılmasını talep ediyor.

Kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: