Hava kirliliği üst düzey olan iki termikli ilçeye, istihdam bahanesi ile yeni termik

Bünyesinde iki adet termik santrali, bir adet kömür işletmesi, bir adet bakır madeni bulunan ve pek çok yeni altın bakır madeni, taş ocağı gibi projelerin de hedefinde olan Çanakkale’nin Çan ilçesine üçüncü bir termik santral yapılması için girişimler başlatıldı.

Köylülerin ve ilçe halkının defaetle karşı çıktığı Helvacı Kömür Ocağı için yapılan bilirkişi incelemesi de sonuçlanırken bilirkişi raporunda kamu yararı vurgusu yapılmasına çevreciler isyan etti.

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi Hakimliği’ne sunulan raporda yer alan istihdam, ekonomik sıkıntılar gibi ifadeler tepki çekerken hali hazırda iki termik santral, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve özel kömür işletmelerinin bulunduğu ve hava kirliliğinde Türkiye’de zirveye oynayan ilçelerden biri olan Çanakkale’nin Çan ilçesinde, köylüler kesinlikle yeni bir projeye karşı olduklarını açıkladılar.

Çan ilçesine bağlı Helvacı Köyü, Altıkulaç mevkiinde, İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San. A.Ş. tarafından açılarak işletilmesi planlanan, “Helvacı Kömür Ocağı” projesi bilirkişi raporunda, projenin “çevresel etkileri ortaya konularak, oluşacak çevresel etkilere karşı alınacak tedbir ve önlemlerin detaylı olarak değerlendirildiği” ifade edilirken raporda, “Ekonomiye katkısı, işletmedeki istihdam, üretilen maden cevherinin katma değeri ve kullanımı hesap edildiğinde ve projenin kurulduğu çevrenin özellikleri dikkate alındığında ekolojik yapıya verilecek zarar arasında kamu yararı açısından projenin yapılmasında kamu yararı olduğu” belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çan Çevre Derneği Başkanı avukat Ümran Aydın, “Bu proje termik santral projesinin yerine ikame edildi. Kömür ocağı projesi, İÇDAŞ şirketinin, Helvacı Köyü’nün kapısından girmesini sağlayan Truva Atı’dır. Küçük boyutlu projelerle çevresel zararı minimum düzeyde gösterip, önlenebilirliğini düşündürüp, pek çok ruhsatla Kaz Dağları’nın tamamının maden arama sahası haline getirildiğini birçok projede gördük. Bu proje de kömür ocağı görünümlü termik santral projesidir. İlçemiz ciddi hava kirliliği altında yaşam mücadelesi vermesine rağmen, açtığımız iptal davasında aleyhimize gelen bilirkişi raporu evlere şenlik. İlçemizde kümülatif etki yok gösterilmiş, yani rapora göre Çan’da ne termik santral ne de TKİ açık kömür ocağı var. Hatta projeye komşu Asmalı Kireçtaşı Maden Ocağı dahi yok. Ama gerçekte ilçemiz 360 derece termik santraller ve madenlerle çevrilmiş vaziyette” diye konuştu.

Çan’ın coğrafi konum itibarı ile çukurda kalması ve bölgeye bu yüzden Çan çukuru dendiğini ifade eden Aydın, ‘’Helvacı’ya yapılacak kömür madeninin ya da termik santralin partiküllerle yüklü kül ve dumanı Kocabas Çayı hattıyla ilçenin üzerine doğrudan çökecek, oluşacak asit gölleri de bölgeyi tarım yapılamaz hale getirecek. Bilirkişi raporu, bunları tümüyle yok sayıp İÇDAŞ şirketini övmekle yetinmiş maalesef. İlçemizde 10 yıl öncesine ait, yani ikinci termik santral açılmadan önce ÇOMÜ Halk Sağlığı raporunda, 10 yıl akciğer yaşlanması tespit edilmişti. Bölge halkının sağlığı, bir şirketin para kazanması karşısında tümüyle önemsiz görünüyor” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: