Hasta ve tutuklu gazeteci Devrim Ayık’ın tahliye talebi bir kez daha reddedildi

Hasta ve tutuklu gazeteci Devrim Ayık’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın 33. duruşması bugün İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Gazeteci Ayık, tutuklu bulunduğu Eskişehir H Tipi Cezaevinden duruşmaya getirilirken avukatı Kasım Sağlam da salonda hazır bulundu.

Sağlık koşullarım cezaevinde kalmaya elverişli değil”

Bugün görülen duruşmada, söz alan gazeteci Devrim Ayık, “14 aydır tedbir denilerek tutuklu bulunuyorum. Sağlık koşullarım ne cezaevinde kalmaya ne de ringle yolculuk yapmaya elverişli. Toplamda dört yılı aşkın tutuklu kaldım, tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“Sağlık sorunları, cezaevi koşullarıyla daha da büyümüştür”

Avukat Kasım Sağlam da savunmasında, Ayık’ın uzun tutukluluğunun hak ihlali yarattığını vurgulayarak şöyle konuştu: “ Devrim Ayık’ın sağlık sorunları, cezaevi koşullarıyla daha da büyümüştür. Dört yılı aşkın tutuklu bulunduğu da göz önüne alınarak tahliyesini talep ediyoruz. Heyetiniz tahliye kararı vermezse duruşmaya katılmak için yaptığı yolculuk sağlığını olumsuz etkilediğinden İzmir’deki bir cezaevine nakil edilmesini istiyoruz.”

Karar duruşması 3 Haziran’a ertelendi

Tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, gazeteci Ayık’ın İzmir’de bulunan bir cezaevine nakledilmesi talebinin ise celse arasında değerlendirileceğini belirtti. Heyet, davada yargılanan diğer sanıkların eksik dosyalarının tamamlanması için karar duruşmasını 3 Haziran’a erteledi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: