Hasta tutsaklara özgürlük! Adalet istiyoruz!

 

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, “Hasta tutsaklara özgürlük” talebiyle Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde nöbet tuttu.

Gerçekleştirilen eyleme, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, tutuklu aileleri, Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) bileşenleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilleri Oya Ersoy ve Musa Piroğlu ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de destek verirken eylemde “Hasta tutsaklara özgürlük” pankartı da açıldı.

“Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”

“Anaların öfkesi katilleri boğacak”,

“Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”

Sloganlarının atıldığı eylemde HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da bir konuşma yaptı.

HDP’li Ersoy, “Hiç bu kadar siyasi ve kişisel amaçlar doğrultusunda, siyaseten rekabet edemediklerini cezaevlerine doldurdukları bir dönem yaşanmadı. Türkiye’de demokrasinin kırıntılarının kalmadı. Cezaevlerinde yaşanan ihlaller, Türkiye tarihinde görülmemiş bir boyuta ulaştı. Yıllardır başta tutuklu yakınları olmak üzere insanlar ‘Hasta tutsaklar serbest bırakılsın’ diye haykırıyor. Ama bu sesi duymayan bir iktidar var karşımızda” ifadeleriyle seslerin yükselmesini istedi.

Ailelere seslenen Ersoy, “Eğer biz bu ülkede eşit, özgür, kardeşçe yaşamak istiyorsak, cezaevlerinde başta hasta mahpuslar olmak üzere mahpuslar için sesimizi yükseltmek zorundayız” dedi.

Ersoy’dan sonra konuşan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da, hasta tutukluların derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade ederek, “Bir ülkede hapishanelerden insanların cenazeleri çıkıyorsa, o ülkede yaşayan hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Bir ülkede hasta tutsaklar ölüme terk ediliyorsa, o ülkede hiç kimsenin özgürlüğü yoktur. Bir ülkede insanlar siyasi tutsaklar olarak hapishanelerde bulunuyorsa, o ülkede kimsenin özgürlüğü yoktur. Bir ülkede hapishanelere baskı ve tehdit varsa, bu topluma yönelik bir tehdittir. Bu ses çıkaran herkesi hapishaneye atmakla tehdit etmek demektir. Siyasi tutsakların özgürlüğü için ortak harekete geçmemiz gerekiyor. Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: