Gazeteci Güngör Arslan’ın öldürülmesine basın kurumlarından sert tepki: Karanlık güçler açığa çıkartılsın

Ses Kocaeli haber sitesinin yazı işleri müdürü Güngör Arslan’ın öldürülmesine gazeteci kurum ve kuruluşlarından sert tepki geldi.

Kurumlar, yaptığı açıklamayla cinayetin hemen açığa çıkarılmasını talep etti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

-Ses Kocaeli internet haber sitesinin sahibi ve yazı işleri müdürü olan Güngör Arslan’ın yayınladığı bir haberi beğenmeyen bir kişi tarafından öldürüldü.


– Geçtiğimiz yıl Bursa Osmangazi ilçesinde radyo programcısı Hazım Özsu, programını beğenmeyen bir kişi tarafından öldürüldü.


– Mersin Haberci Gazetesi haberlerini beğenmeyenler tarafından saldırıya uğradı.
Gazetecilerin öldürülmesi boyutuna ulaşan bu saldırılar karşısında hükümetin acil bir eylem planı çıkartılması gerekmektedir. Yerelinden ulusalına habercilik ve gazetecilik kaygısı dışında çabası olmayanların korunması gerekmektedir.
Son yıllarda gazetecilere yönelik saldırıların cezasızlıkla sonuçlanması yeni saldırıları, cinayetleri de beraberinde getirmiştir. Bu cinayetlerin ve saldırıların arkasındaki güçlerle birlikte ortaya çıkartılması ve en ağır bir biçimde cezalandırılması gerekmektedir.
Gazetecilik, olayları, gerçekleri objektif bir şekilde okuyucuya ulaştırırken, kamusal çıkarları ön planda tutar.
Halkın haber alma hakkını ve kamu çıkarını kendi hayatının dahi önüne koyan gazetecilik mesleği korunmalı, buna karşı yapılan saldırılar en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.
Biz aşağıda imzası bulunan basın meslek örgütleri olarak başta Ses Kocaeli internet haber sitesinin sahibi ve yazı işleri müdürü olan Güngör Arslan’ın öldürenlerin ve azmettirenlerin açığa çıkarılmasını, gazetecilere yönelik saldırılar karşısında cezasızlığa son verilmesini ve gazetecilerin can güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz.
Toplumun nefes borularının kesilmesine biz basın meslek örgütleri olarak izin vermeyeceğiz.


Gazeteci susarsa toplum susar.
Basın Konseyi
Gazeteciler Cemiyeti
Çağdaş Gazeteciler Derneği
Ekonomi Muhabirleri Derneği
Haber-Sen
İzmir Gazeteciler Cemiyeti
Parlamento Muhabirleri Derneği
Türkiye Haber Kameramanları Derneği
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Türkiye Gazeteciler Sendikası

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: