Gezi davasında savcılık skandalı: Ses kayıtları gizlenmiş

Gezi davasında yedi ay tutuklu yargılanan sanıklardan Yiğit Aksakoğlu’nun yargılanmasına dayanak gösterilen telefon kayıtlarında yer alan tam aksi yöndeki ifadeleri gizlenerek suçlandığı ortaya çıktı.

Gezi Parkı davasının açıldığı aşamada 7 ay tutuklu yargılanan sanıklardan Yiğit Aksakoğlu’na sorgularında ve iddianamede, ‘Otpor lideri Ivan Maroviç’i Türkiye’ye getirerek, Gezi eylemlerini yeniden alevlendirmeye çalışmak’ suçlaması yöneltiliyordu. Buna kanıt olarak da Aksakoğlu’nun 2013’te yaptığı bir konuşmada, şiddetsiz eylemler konusunda ders verecek isim soran bir akademisyene, Maroviç’i önermesi gösteriliyordu.

T24‘ten Gökçer Tahincioğlu‘nun haberine göre bu konudaki ifadeleri iddianameye alan savcının, Aksakoğlu’nun hemen ardından sarf ettiği, “Ivan’ı önermiş olmayayım” sözlerini gizlediği anlaşıldı.

Konuşma kayıtları yıllar sonra dosyaya girdiğinden avukatlar da bu bilgilere erişemedi. Avukat Aslı Kazan, ses kayıtlarını dün yapılan duruşmada dinletmek istedi ancak mahkeme bu talebi de geri çevirdi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: