Gemi söküm işçilerinin eylemi sürüyor

Düşük ücretlere, iş güvenliği önlemlerinin alınmamasına ve kötü çalışma koşullarına karşı iş bırakan İzmir Aliağa gemi söküm işçilerinin direnişi 3’üncü gününde kararlılıkla sürüyor.

İşçiler, ücretlerinde iyileştirmenin yanı sıra iş kıyafetlerinin verilmesi, iş güvenliği önlemlerinin alınması gibi talepleri için de direniyor.

İşçiler taleplerine ve direnişlerine ilişkin Evrensel Gazetesi’ne konuştu.

30 yıldır gemi sökümde çalışan Hüseyin, “Ücretlerimize zam istiyoruz. Yevmiyemiz şu an 280-300 lira arası, 450-500 lira olmasını istiyoruz ama işverenler kabul etmedi. Aldığımız maaşla geçinmek zor. Markete gidiyoruz çay, yağ alıyoruz, 200 lira gidiyor. Elektriği, suyu, doğal gazı nasıl olacak? Talebimiz karşılanana kadar eylemimiz sürecek” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

26 yaşındaki gemi söküm işçisi Sinan, “İstediğimiz zammı önce verdiler, sonra geri çektiler. Haklarımızı istiyoruz. Saha kaynakçısıyım, şu an yevmiyem 220 lira, biz 450 lira olmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“Tehlikeli bir iş kolu, çok fazla iş kazası oluyor” diyen Sinan, yılda bir sadece denetim yapıldığı zaman kendilerine iş kıyafeti verildiğini ve sadece o zaman önlemlerin alındığını söylüyor. Sinan, “Sonuna kadar buradayız, davamızın arkasındayız” diye ekliyor.

“İnsan hayatı burada ucuz”

20 yılı aşkın zamandır gemi sökümde çalışan bir işçi ise bazı tersanelerin gerekli iş kıyafetlerini verdiğini, bazılarının ise vermediğini söyledi. İşçi, “Açlık, ekonomik sorunlar, geçim sıkıntısı bizi bu noktaya getirdi. Bir sürü ölüm oldu burada, insan hayatı burada ucuz” dedi.

Çok fazla iş kazası yaşandığını dile getiren Bayram, 30 yıldır gemi sökümde çalıştığını ve kazaların hiç beklenmedik anda yaşandığını söyledi. Bayram, “Son gelen zamlarla geçinebiliyor olsaydık bugün buraya toplanmazdık. Daha önceki senelerde aldığımız maaşla geçinebiliyorduk ama şu anda geçindirmiyor. Geçinebiliyor olsam benim burada ne işim var!” diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

“Patronlar bire beş kazanıyor, işçiye hak ettiğini vermiyorlar. Piyasanın altında çalışıyoruz” diyen Bayram, hak ettikleri ücretleri almak istediklerini söyledi. Çocuğunun okuduğunu ve eve tek maaş girdiğini aktaran Bayram, “Evdekiler beni destekliyor. İstediklerini bugün alamıyorsam çocuğum da durumun farkında oluyor” dedi.

Kendi çalışma koşullarının iyi olduğunu ancak bazı tersanelerde işçilerin asgari ücret aldığını ifade eden Bayram, “Bizim tek isteğimiz ücretlerimizin zamlı verilmesi. Direnerek kazanacağız, herkesin destek vermesi gerek” diye ekledi.

Liman-İş’ten işçilere destek

Liman-İş İzmir Şube Başkanı Serdar Akdoğan da “Gemi söküm işçileri taleplerinde haklı. Verilen zammın geri alınması işlerin eylem yapmasına neden oldu. Türkiye’de en çok iş kazasının yaşandığı sektörde aldıkları ücret yaşanabilir bir ücret değil. Biz de haklı taleplerinde işçilerin yanındayız” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: