‘’Karanlıktan korkarsan bu kenti ateşe veririz’’

Kadınlar ve LGBTİQ+’lar her yıl olduğu gibi bu 8 Mart’ta da Türkiye’nin dört bir yanında hayatın her alanında maruz kaldıkları eşitsizliğe, erkek devlet şiddetine ve adaletsizliğe karşı sokaklara çıktı.

Pek çok ilde Valilikler yasak kararı verirken yasağı tanımayan ve yaşamda inat eden kadınlar sokaklara akın etti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, eşitlik ve özgürlük için Türkiye’nin farklı kentlerinde meydanları dolduran kadınlar sloganlarla birbirinden ilginç pankartlarla feminist gece yürüyüşü gerçekleştirdi.

Diyarbakır’da Yenişehir İstasyon Meydanı’nda miting düzenleyen kadınlar, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” sloganı attı.

Polis, Yenişehir İstasyon Meydanı’nda bir araya gelen kadınlara müdahale ederken bir kişi gözaltına alındı bir kişi de yaralandı.

 İstanbul’da da kadınlar ve LGBTİ+’lar 20’nci Feminist Gece Yürüyüşü için tüm engellemelere rağmen Taksim’de saat 19.30’da toplandı.

Buluşma öncesi Kadıköy İskelesi’nden vapurla Taksim’e geçmek isteyenler, polis tarafından gözaltına alınırken Taksim’e çıkışlar da polisler tarafından engellendi.

 İstanbul’da kadınlar direnerek polis barikatını yıkarak, ‘’Barikatları yıkarım bulaşıklara karışmam’’ dedi ve yürüyüş yaptı.

 İzmir’de de kadınlar ve LGBTİ+’lar saat 20.00’de Feminist Gece Yürüyüşü için Alsancak eski Leman Kültür önünde toplandı.

Antalya’da kadınlar LGBTİ+’lar “Mücadelemizde vazgeçmiyoruz” diyerek, saat 18.00 da Attalos Heykeli önünde buluştu. Feminist Gece Yürüyüşü için Üç Kapılar’da buluşan kadınlara polis saldırırken saldırıda 5’i avukat 39 kişi gözaltına alındı.

Mersin’de de kadınlar ve LGBTİ+’lar “İtaat yok, feminist isyan var” diyerek Feminist Gece Yürüyüşü için saat 19.30’da Kushimoto Sokağında buluştu ve pankartlarla yeri göğü inletti.

 Aydın da kadınlar Aydın Kadın Dayanışma Platformu önderliğinde buluşarak Sevgi Yolu’ndan Atatürk Kent Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi.

Adana’da da Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.30’da 5 Ocak Parkı’nda bir araya gelen kadınların yürüyüşüne polis engel olmaya çalışırken Adana’da eylem alanında bulunan gazeteciler, kadınları ablukaya alan polislerden birinin diğer bir polise “Evde kocalarından 3 posta dayak yiyip buraya geliyorlar” dediğini aktardı.

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: