Gazeteci İzel Sezer ve Doğan Ergün’ün yargılandığı davada ilk duruşma

Gazeteci Doğan Ergün ve İzel Sezer hakkında 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü olan mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer hakkında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın, rüşvet pazarlığı yaptığı iddialarının yer aldığı Tweetleri haberleştirdikleri için açılan davanın ilk duruşması İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gazeteci Doğan Ergün ve İzel Sezer hakkında Erdoğan’ın eski avukatı İnal tarafından, davaya konu edilen haber nedeniyle ‘alenen hakaret’, ‘kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verilerin basın ve yayın yoluyla hukuka aykırı olarak ifşa edilmesi’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla dava açılmıştı.

Bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında Ergün ve Sezer’in avukatları Özgür Urfa ile Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal’ın avukatları hazır bulundu.

ERGÜN: SOMUT GERÇEKLİĞE ULAŞMAK BU HABERLERDE ZOR OLMADI

Duruşmada mahkeme heyetine savunmasını sunan Doğan Ergün, üzerine atılan suçlamaları reddetti. “Gazeteci somut olgulara dayanarak hakikate bağlı kalarak kamu yararına haber yapar” diyen Ergün, aynı zamanda bir üniversitede de ders verdiğini söyleyerek savunmasında şu ifadelere yer verdi:

¨Derslerimde öğrencilerime hakikate bağlı kalmaları gerektiğini anlatırım. Somut gerçekliğe ulaşmak her zaman kolay değildir. Ancak bugün yargılandığımız haberde bu iş zor olmamıştır.

Çünkü Mustafa Doğan İnal, yargının bağımsız işleyişine müdahale girişimi nedeniyle soruşturmaya uğramış, bu girişiminin gerçek olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilmeyen şey, yargının bu girişimden etkilenip etkilenmediği olmuştur. Zaten İnal da bir davanın işleyişine müdahale etmek üzere İstinaf Mahkemesi Başkanı, eski bir bakan ve Fransız Büyükelçiliğini bir araya getirdiğini, böyle bir görüşme yapıldığını kabul etmektedir. Somut olgulardan bir diğeri, bu görüşmenin içeriğine ilişkin iki gazetecinin kitap ve makale yazmış olmalarıdır. Üçüncü somut gerçek yine bu görüşmeye dair bir milletvekilinin çeşitli iddialar dile getirdiği, bu iddiaları Adalet Bakanı’na sorduğudur. diye belirtti.

Gazeteci kamusal bir görev ifa eder. Bağlı kalacağımız nokta hakikattir” diyen Doğan Ergün, şöyle devam etti:

İleri Haber’de yayımlanan ve bugün dava konusu olan bu haberin sorumluluğunu üstleniyorum. O dönem İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak bu haberdeki her satır benim sorumluluğumdadır. Suçlamaları reddediyorum. Bu haberde, gazetecilik ilkelerine bağlı kaldığımızı övünerek kayda geçiriyorum.”

Doğan Ergün’ün savunmasının ardından İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer’in savunmasına geçildi.

Mahkeme heyetine savunmasını sunan Sezer, üzerine atılan suçlamaları reddederken, “Bu davanın sonucunda siyasi değil, hukuki bir karar çıkacağını umuyorum” dedi.

Savunmasında AKP iktidarının yalnızca kendisini öven bir gazeteci profili yaratmak istediğine dikkat çeken İzel Sezer, “Bir ülkenin cumhurbaşkanının avukatlığını yapan kişinin, yabancı bir şirketin talebi doğrultusunda yargının işleyişine müdahale girişiminde bulunması iddiaları ve bu iddialarla ilgili bir milletvekilinin bakana soru sorması dünyanın herhangi bir yerinde haber değeri taşır” ifadelerini kullandı.

SEZER: BU YARGILAMA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇMİŞTİR

Sezer savunmasının devamında şunları kaydetti:

Gazeteciler olarak karşı karşıya kaldığımız engellemelerden, hakkımızda başlatılan soruşturmalardan ve açılan davalardan anlıyoruz ki sadece iktidarı öven bir gazeteci profili oluşturulmak isteniyor. Bunun dışında kalan tüm gazeteciler ya baskıyla ya da soruşturmalarla, davalarla cezalandırmaya ve sindirilmeye çalışılıyor. Gazetecilik öğrencilerine fakülteye attığı ilk adımda, girdiği ilk derste gazetecilerin yalnızca halka karşı sorumlu olduğu öğretilir. Dolayısıyla susmayacağımızı, yazmaya ve söylemeye devam edeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Duruşmada söz alan Av. Yılmaz, “Ahmet Şık’a Twitter paylaşımları sebebiyle 3 dava açtık 2’si kabul edildi. Ergün gazetecilik kimliği üzerinden algı operasyonu yapmaktadır” dedi.

Mahkeme heyeti davayı 10 Mart 2022 tarihine erteledi.

İleri Haber

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: