Gazeteci Durket Süren’e hapis cezası!

Gazeteci Durket Süren’e “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada hapis cezası çıktı.
Süren’in katılmadığı davanın 9’uncu duruşmasında avukatları salonda hazır bulundu.
Duruşmada söz verilen iddia makamı, önceki celse mahkeme heyetine sunduğu ve Süren’in “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasından beraat, “örgüt propagandası yapmak” iddiasından ise 10 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep ettiği mütalaasını tekrarladı.
Mütalaaya karşı beyanda bulunan avukatlardan Yusuf Erdoğan, müvekkiline yönelik “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasına dair iddia makamının beraat yönündeki mütalaaya iştirak ettiklerini, “örgüt propagandası yapmak”tan bulunduğu ceza talebine ise itiraz ettikleri belirtti.

Deliller hukuka aykırı

Suçlama konusu yapılan sanal medya paylaşımlarının hukuka aykırı şekilde elde edildiğini söyleyen Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı olmadan kolluk tarafından kişilerin sanal medya hesaplarında araştırma yapamayacağı yönündeki kararına işaret etti. Diğer taraftan müvekkilinin soruşturmanın daha başında paylaşımların bir kısmının kendisine ait olmadığı yönünde beyanda bulunduğunu dile getiren Erdoğan, “Dosyadan da anlaşılacağı üzere paylaşımların müvekkile ait olduğuna dair somut bir tespit yapılmamış. Ekran alıntısı hukuka delillik niteliği yoktur. Paylaşımların öncesi ve sonrasının anlaşılması için bir akış dahilinde kayıt altına alınmış olması gerekir” dedi.
Somut bir tespit yapılmadan söz konusu paylaşımların müvekkiline ait olduğu kabul edilse bile YPG’ye dair yapılan paylaşımlarda yargı kararlarına bakmak gerektiğinin altını çizen Erdoğan, Yargıtay’ın 25 Mayıs 2015 tarihinde aldığı karar akabinde YPG’nin “terör örgütü” olarak kabul edildiğini hatırlattı. Erdoğan, müvekkilince bu paylaşımlarının bu tarihten önce yapılmış olması nedeniyle “örgüt propagandası” olarak kabul edilemeyeceğini söyleyip, beraat talebinde bulundu.

“Örgüte yardım” suçlamasından beraat

Avukatların savunmalarının tamamlanmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Süren’e yönelik “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasından beraatına hükmetti.

“Örgüt propagandası” suçlaması ile ceza

“Örgüt propagandası yapmak” suçlamasından ise Süren’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verip, 5 yıl süreyle denetim uygulanmasını kararlaştırdı.
Mahkeme, Süren hakkındaki yurt dışı yasağının da kaldırılmasına karar verdi.
Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: