Gazeteci Derya Okatan için hapis cezası istendi

Bir dönem Etkin Haber Ajansında Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü ve Özgür Radyo Genel Yayın Yönetmenliği yapan Derya Okatan’a ceza istendi.

Gazeteci Derya Okatan’ın “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması 26 Ocak’ta Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada mütalaasını sunan savcı, gazeteci Okatan için hapis cezası istedi. Mahkeme, mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için Okatan ve avukatına ek süre vererek davayı 21 Nisan 2022 tarihine erteledi.

Gazeteci Derya Okatan’ın bir dönem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı’nın sosyal medya hesaplarından yapılan haber paylaşımları gösterilerek “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün görüldü. Gazeteci Okatan duruşma salonunda hazır bulunurken avukatı Nuray Özdoğan mazeret dilekçesi sunarak duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada gazeteci Okatan savunma yapmadı.

Mütalaasını sunmaya hazır olduğunu ifade eden iddia makamı, Okatan’ın “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak” suçunun işlediğini iddia ederek 8 yıl 9 aya kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı söz alan Okatan, savunma yapmak için ek süre talep etti.

Mahkeme, mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için Okatan ve avukatına ek süre vererek davayı 21 Nisan 2022 tarihine erteledi.

Dava Süreci Nasıl Başladı?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2019 yılında başlattığı soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Okatan’a yöneltilen suçlamaya o dönem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) sosyal medya hesaplarından yapılan haber paylaşımları delil olarak gösterildi. Söz konusu paylaşımlar, 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Suriye’deki Efrin kentine yönelik başlatılan operasyonlar sonucu yaşanan gelişmeler ve operasyona dair tepkilere yer veren haberlerden oluşuyor. İddia makamı, Okatan’ın bir yıldan yedi buçuk yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep ediyor.

Gazeteci Okatan, soruşturma kapsamında 21 Şubat 2019 tarihinde evine yapılan baskınla Ankara’da gözaltına alınmıştı.Okatan, gözaltına alınmadan önce 16 Şubat’ta Sakarya Caddesi’nde Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (TAYAD) tarafından gerçekleştirilen eylemde gözaltına alındığı sırada bir polisin tacizine uğrayan üniversite öğrencisi Merve Demirel ile kamuoyunda büyük yankı uyandıran bir röportaj yapmıştı. Röportajdan sonra evine baskın yapılarak gözaltına alınan Okatan, ifadesi alındıktan sonra aynı gün savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: