Garibe Gezer dosyasında gizlilik kararı verildi:

Foto: Yeni Yaşam

Garibe Gezer dosyasında gizlilik kararı verildi: Savcının değişmesi için HSK’ye başvuru yapılacak

Garibe Gezer’e uygulanan sistematik işkence ve ölümüne dair açılan iki soruşturmaya da gizlilik kararı getirildi. Av. Jiyan Kaya, Savcının el çekmesine dair başvuru yapacaklarını söyledi.

Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in avukatları, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıya, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, avukatlar Veysi Eski, Jiyan Kaya, Jiyan Tosun, Elif Taşdöğen ve Beritan Kalbişen katıldı.

Toplantıda konuşan İHD Eşbaşkanı Eren Keskin, Türkiye ve bölge cezaevlerinde binlerce hasta tutuklu olduğuna dikkati çekti. Keskin, son iki günde iki hasta tutuklunun cezevinde yaşamını yitirdiğine işaret ederek, bu ölümlerin Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) vicdansızlığından dolayı yaşadığını söyledi. 

Keskin, “Garibe Gezer, kendine dönük sistemli işkenceye hep isyan etmiş, itirazını dile getirmiş, güçlü bir kadındı. Garibe, en çok uygulanan tecride karşı çıktı” dedi.

İşkenceye, cinsel şiddete maruz kaldığını ifade etti

Gezer’in avukatı Jiyan Tosun, Gezer’in Bünyan Cezaevi’nde olduğu süreçte İHD’ye başvurduğunu, daha sonra Kandıra’ya sevk edildiğini ve burada da yaşadığı sorunlardan ötürü tekrar derneğe başvurduğunu vurguladı. 

Daha sonra avukatları olarak Gezer ile görüştüklerini belirten Tosun şunları söyledi: “Bize işkenceye, cinsel şiddete maruz kaldığını ifade etti. Bunu ne zaman dile getirdiyse şiddete maruz kaldı. Sayısız mektup gönderdi. Bu mektuplarına el konuldu. Garibe sürekli sesini duyurmaya çalışıyordu. Sesini duyuramayınca hücresini yaktı. Bu durumlardan ötürü suç duyurusunda bulunduk ancak hiçbir şey yapılmadı. Basına yansıdıktan sonra soruşturma açıldı. Dosyada kimsenin ifadesi alınmadı. Garibe’nin ifadesi dahi alınmadı.” 

Tosun, Gezer’e dönük sistematik işkence ve cinsel şiddete dair savcıdan yerinde inceleme talebinde bulunduğunu, ancak savcının süngerli odanın fotoğraflarını gardiyanlardan istediğini belirtti. Tosun, “Savcı faillerden suçu ortaya çıkarmasını istedi” diye belirtti.

Av. Jiyan Kaya ise, Gezer’in yaşamını yitirmesi ve sonrasına yaşananlara değindi. Ölümden sonra cezaevine gittiklerini aktaran Kaya, “İçerde vahim bir durum ile karşılaştık. İçerdeki kadınların bu durumdan haberleri dahi yoktu. Bu kadar yoğunluklu bir tecrit var. Tutuklular Garibe’yi Meral Danış Beştaş’ın Meclis konuşmasından öğrendi. Garibe’nin ölüme terk edildiği yerde başka kadınlar da var. Bu kadınlar da aynı koşullarda kalıyor. Garibe yaşarken ona yapılanları, cenazesine yapılanlarla da gördük. Bir cenaze arabası bile verilmedi. Ayrımcı, ırkçı politikalar devam etti. Ailenin yasına da saygı duyulmadı” dedi.

Savcının el çekmesine dair başvurular

Jiyan Kaya, dosyaya gizlilik kararı getirildiğini belirterek, “Görüntüler henüz dosyaya yansımamış. Ayrıca daha önce Garibe’ye açılan bir dosyanın savcısı ile ölümünü araştıran savcı aynı savcı. Gizlilik kararına ve savcının el çekmesine dair başvurularımız olacak” diye kaydetti.

Veysi Eski: Tahrip edileceğine dair kuşkumuz var

Av. Veysi Eski de, işkenceye dair yaptıkları suç duyurusu ardından açılan soruşturma ile ölümüne ilişkin açılan her iki soruşturmaya gizlilik kararı getirildiğini kaydetti. Gezer’in mektuplarının bu dosyada olduğuna işaret eden Eski, “Bizim bunlara ulaşmamız gerekiyor. Doğru tahlil için bu gerekliliktir. Bunların tahrip edileceğine dair kuşkumuz var. İçimiz rahat değil. Gizlilik kararıyla bir şeylerin gizlendiği ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Eski, Gezer’in ölümüne F Tipi Cezaevi yönteminin neden olduğunu ifade etti.

Av. Eski ise Gezer’in daha önceki dosyasına ve şimdiki dosyasına bakan savcının değişmesi için Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) başvuracaklarını söyledi.

Av. Jiyan Kaya de, Cuma günü cezaevi savcısı ile görüşmeye gittiklerinde kapıda bir polisin beklediğini ve savcının Gezer konusunda kimse ile görüşmek istemediğini ifade ettiğini söyledi. Kaya, cezaevi müdürünün görevden alınması için başvuruda bulunacaklarını belirtti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: