Farplas’da gözaltına alınan işçiler serbest bırakıldı

Farplas Otomotiv fabrikasında, işten çıkarılan işçilerin işe iadeleri ve sendikal hakları için kendilerini fabrikaya kapatan işçiler sabah saatlerinde gözaltına alındı. Emniyet ifadeleri tamamlanan işçiler serbest bırakıldı.

Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Farplas Otomotiv fabrikasında işten atılan işçilerin işe geri alınması ve sendika hakları için eylem yapan işçiler gözaltına alındı. Emniyet ifadeleri tamamlanan işçiler bugün serbest bırakıldı.

Birleşik Metal-İş Sendikası yaptığı açıklamada, “Sendikal hakları için direnen ve gözaltına alınan arkadaşlarımız ifadeleri alındıktan sona serbest bırakıldı. Şubemizde yapılan toplantı ile mücadelenin bundan sonra nasıl sürdürüleceği kararlaştırılıyor” dedi.

Farplas işçileri gece saatlerinde kendilerini fabrikaya kapattı. Sabah saat 07.00’de polis içeride olan işçilere biber gazıyla müdahale ederek fabrikayı boşaltmaya başladı.

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın ve Şube Sekreteri Engin Kulu’nun da aralarında olduğu işçiler, 5 minibüs gözaltı aracıyla fabrikadan çıkarıldı. 

Gözaltı araçlarının fabrikadan çıkışını engellemek isteyenlere polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında 2 kişi fenalaştı. İşçilerden birinin polis müdahalesi sırasında ayağının kırıldığı ve alçıya alınacağı öğrenildi.

Gözaltına alınan, 106’sı fabrikadaki işçi ve sendikacılar, 2’si ise desteğe gelen DGD-SEN yöneticileri olmak üzere toplam 108 kişi Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: