Farplas işçilerinin direnişi sürüyor

Farplas işçileri, patronların saldırılarına ve zorlu hava koşullarına rağmen sendikal hakları için 43 gündür direnmeyi sürdürüyor.

Dayanışma ziyaretleriyle direnişe güç verilirken işçiler, Farplas ile çalışan Toyota önünde ve fabrikanın CEO’sunun Beykoz konaklarındaki evi önünde eylemler yaptı.

Patronun direnişi sona erdirmek bulunduğu hamlelere direnen Farplas işçileri, “Bu fabrikaya sendika girmeden bu direniş bitmeyecek” sözleriyle yanıt verdi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Farplas fabrikasında Birleşik Metal-İş, Limter-İş ve Lastik-İş Sendikalarına üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişi 43’üncü gününe girdi. Patronun işten atma saldırısına fabrikayı işgal ederek yanıt veren işçiler polis saldırısına uğramış ve gözaltından çıkar çıkmaz fabrika önünde direniş başlatmıştı. 2 Şubat günü fabrika önünde başlayan direniş süresince tersane ve metal işçileri, kadınlar, emekçi sol güçler Farplas işçilerini hiç yalnız bırakmadı. Sabah erken saatlerde sloganlarla yürüyüş yaparak direniş alanında buluşan ve akşam vardiya değişiminde fabrikada çalışan işçi arkadaşlarına seslenerek günü tamamlayan işçiler, patronun direnişi sona erdirmek için yaptığı son hamleyi de boşa düşürdü.

Farplas işçileri sendikalı olarak işe geri dönmek ve insanca yaşanacak ücret talebiyle direnişlerini sürdürüyor. İşçilerin kararlı direnişini polis baskısı ve şiddetine rağmen kıramayan patron yeni bir hamlede bulundu. İşçilere kıdem ve ihbar tazminatlarını alarak işten çıkmalarını önerdi. İşçilerin bir kısmı uzun süredir çalışmadıkları ve ciddi maddi sorunlar yaşadıkları için patronun teklifini kabul etmek zorunda kalırken, direnişi sürdürme kararlılığı gösteren işçiler patronun direnişi sona erdirme amaçlı hamlesini boşa düşürdü.

Öte yandan Farplas patronu yeni işçi alımlarına başlarken 70 işçinin yeni işçi işe alındı.

Kaynak: ETHA

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: