Evrensel’den dayanışma çağrısı

Evrensel, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir bildiriyle Basın İlan Kurumu’nun (BİK) kendilerine resmi ilan ambargosu uyguladığını açıkladı.

900 gündür BİK’ten ilan alamadıklarını belirten gazete, ilan almaya başlasalar bile 103 günlük cezalarının olduğunu duyurdu. BİK’in gerekçe olarak okur dayanışmasını gösterdiğini belirtti.

Ambargo için “Türkiye basın tarihinde rekor” diyen Evrensel, yeni inceleme içinse BİK’in pandemiyi öne sürdüğünü anlattı.

Okuyucularına bir de dayanışma çağrısı yapan Evrensel “BİK’in basın özgürlüğünü ayaklar altına alan haksız uygulamalara karşı Evrensel’in en büyük gücü, okurlarının ve halkın haber alma hakkına sahip çıkan kurumların dayanışması oldu” dedi.

“BİK’in, Türkiye basın tarihine geçen ilan yasağı rekoruna karşı basın özgürlüğüne sahip çıkan bütün okurlarımızı ve kurumları dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz!” sözleriyle de destek istedi.

Evrensel bildirisinde, ‘’ 2008’de başlayan 3 yıllık ön inceleme sürecinin sonunda, 2011’de resmi ilan alma hakkı kazandık. O tarihten 2019’a kadar BİK tarafından iki yılda bir denetlendik. 2019’un ikinci yarısından itibarense, BİK’ten çok sayıda ihtarname, ilan kesme cezası ve bir haberle ilgili olarak “basın ahlak ilkesine uymadığımız” iddiasıyla savunma talebi almaya başladık.
18 Eylül 2019’a gelindiğinde BİK, gazetemizin ilanlarını durdurdu. 2022 Mart ayı itibariyle, Evrensel 900 gündür ilan alamıyor. BİK’in Evrensel’e uyguladığı ilan durdurma cezalarının gerekçelerinden biri, okur dayanışmasıydı. Bayileri denetleyen BİK yetkilileri, Evrensel’le dayanışma için birden fazla gazete alan okurları “tespit edip” neden fazla gazete aldıklarını sorguladı. Toplu alımlar yapıldığı” gerekçesiyle Evrensel’e ilan durdurma cezası verildi. BİK’in ilan durdurma kararlarına ve cezalara karşı Evrensel okurlarının dayanışma amacıyla aldığı fazla gazeteler bile ilan durdurmaya gerekçe yapıldı. Yaptığımız itiraz başvuruları ise BİK tarafından reddedildi. BİK’in Evrensel’e yönelik resmi ilan verme sürecinin yeniden başlatması için gazetemize denetime gelmesi ve gerekli inceleme sürecini tamamlaması gerekiyor. 2020’de pandemi nedeniyle yapılamayan denetim, “salgın mücbir sebep” gerekçesiyle sürekli olarak erteleniyor. Dahası, salgın koşullarında basını desteklemek için gazetelerin tirajları resmi ilan açısından dikkate alınmıyor. Ancak salgın dönemi için getirilen bu muafiyet Evrensel’e tanınmıyor. Resmi ilan alan bütün gazeteler için uygulanan salgın ve mücbir koşullar Evrensel’e gelince yok sayılıyor. BİK, yetkisi olduğu halde ve kendisinin aldığı mücbir koşullar kararı gereğince, salgın sürecinde resmi ilan verebilecekken Evrensel’e ambargo uygulamakta ısrar ediyor. Basın İlan Kurumu, TMMOB, TTB gibi meslek odalarının genel kurul ilanlarını resmi ilan statüsünde değerlendirerek bu ilanları almamızı da engelliyor. Ayrıca birçok ilde Evrensel’e ilan vermek isteyen kurumlar BİK’e ulaşınca ya da BİK’in internet sitesine girince gazetemizi “ilan verilemez” kategorisinde görüyorlar. Aslında, resmi ilan olmayan etkinlik, kutlama gibi ilanlar BİK aracılığıyla Evrensel’e verilebiliyor. Bu tür durumlarda BİK’le iletişime geçildiğinde sorun çözülüyor ama genel bir çözüm yaratılmadığı için her seferinde aynı sorunla karşılaşılıyor. Bu da, Evrensel’e gelebilecek ilanlar üzerinde caydırıcı etki yaratabiliyor. BİK’in Evrensel’e yönelik cezalandırma politikası, ilan vermemekle sınırlı değil. İlan durdurma kararına ek olarak BİK, Evrensel’e 2019’da 25 gün, 2020’de 65 gün ve 2021’de 13 gün olmak üzere toplam 103 gün ilan kesme cezası verdi. Bu, Evrensel’in ilan ve reklam durdurma cezası bugün kaldırılsa bile 103 gün boyunca ilan alamayacağı anlamına geliyor’’ ifadeleri yer aldı.

 

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: