‘’Erkek öldürüyor, yargı aklıyor, devlet koruyor’’

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, Hatice Kaçmaz’ı katleden Orhan Munis’e verilen “iyi hal” indirimini protesto etti.

İzmir Bayraklı Adliyesi C Blok önünde basın açıklaması düzenleyen komisyon, “Erkek öldürüyor yargı aklıyor, devlet koruyor” yazılı pankart taşıdı.

Açıklamada, “Erkek Adalet değil, gerçek adalet” sloganları atıldı. Kadınlar adına açıklama yapan avukat Aryen Turan, ‘Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun, oy çokluğu ile akıl almaz bir karara imza attığını belirterek, pozitif yükümlülüğü ile kadın cinayetlerini azaltmak için gerekli önlemleri almasını, eril zihniyetle mücadele etmesini beklediklerini devletin, kadınların kazanımlarına saldırarak ve İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırarak zihniyetini gösterdiğini’ söyleyerek, “Hayatları yok eden erkekler her seferinde beraat veya ödül gibi cezalar alıyor ve yeni cinayetler için cesaretlendiriliyor” dedi. Kararın altında imzası olan hâkimlerin bundan sonra Türkiye’de kadına karşı işlenen suçların ‘objektif olarak azmettiricileri’ ve kadın katillerinin savunucularının ‘yol göstericileri’ olduğunu belirten Turan, “Biz kadınlar yıllardır ayrımcı ve kadın düşmanı bu zihniyete, şiddet gören kadınları değil fail olan erkekleri koruyan bu yargıya itiraz ediyoruz ve edeceğiz. Kadınların özgür, eşit, adil ve huzur içinde yaşayabileceği bir düzen kurulana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Gazete Duvar

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: