Erkan Baş: ”Sömürü koşulunda çalıştırılan akademisyenden bilimsel üretim beklenemez”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenlerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

“Açlık sınırının biraz üstünde, yoksulluk sınırının çok altında, baskı ve mobbing ortamında, sömürü koşullarında çalıştırılan akademi mensuplarından bilimsel üretim beklenemez” diyen Baş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, konuyla ilgili açıklamasında,  “Bu kararla birlikte kanunun uygulanmadığı, vakıf yükseköğretim kurumlarında verilen ücretlerin ve diğer mali hakların hukuk dışılığı bir kez daha tescillendi. Bugün devlet yükseköğretim kurumlarında çalışan bir araştırma görevlisinin maaşı son artışlarla 10 bin TL’yi geçmişken, çeşitli vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan araştırma görevlileri bu miktarın yarısını ya da yarısından biraz fazlasını almaktadır. Yükseköğretim Kanunu’na karşın bir ay sonra alınan YÖK Kararı bu eşitsizliklerin önünü açmış; alım gücü krizi ortamında öğretim elemanlarının açlık sınırının biraz üstünde çalıştırılmasına neden olmuştur. Açlık sınırının biraz üstünde, yoksulluk sınırının çok altında, baskı ve mobbing ortamında, sömürü koşullarında çalıştırılan akademi mensuplarından bilimsel üretim beklenemez.” Dedi.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine de taşıyan Baş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

TİP Genel Başkanı, önergesinde Oktay’a,  ‘’- Yükseköğretim Kanunu’nda yer alan, devlet ve vakıf yüksek öğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarının eşit ücret alması prensibini, son mahkeme kararından da hareketle, net ücret ve diğer mali haklar bağlamında fiilen sağlayacak gerekli hukuki ve idari düzenlemeleri hayata geçirecek misiniz? – Nişantaşı Üniversitesi’nden bir öğretim elemanının sosyal medyaya yansıyan, işyerinde maruz kaldıkları yoğun baskı ve mobbinge dair paylaşımlarının ardından ilgili üniversiteye ve benzer süreçlerin yaşandığı diğer vakıf üniversitelerine dair bir inceleme başlatılmış mıdır?’’ sorularını yöneltti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: