Erdoğan yarın Putin’le görüşecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ile bir araya gelen Kalın, görüşmeye ilişkin olarak değerlendirmelerini aktardı. Sözlerine “Öncelikle, Ukrayna’da devam eden bu savaşın 10. gününde Cumhurbaşkanımızın çağrısını tekrar yinelemek istiyoruz. Bu savaş derhal durdurulmalı. Saldırılara son verilmeli ve müzakere masasına dönülmeli. Rusya’nın dile getirdiği endişeler, şartlar, kaygılar her ne ise bunların müzakere masasında ele alınması gerekir. Bunun dışındaki bütün alternatiflerin yıkımdan başka bir sonuç vermeyeceğiz ortada” diyerek başlayan Kalın devamında da şunları kaydetti:

“Herkesin ortak çabası savaşın bir an önce durdurulması”

“Bu çerçevede biz Türkiye olarak Cumhurbaşkanımız çok yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyorlar. Bugün bir dizi görüşmesi olacak AB Başkanı ile Kanada Başbakanı ile. Yarın Sayın Putin’le bir görüşmesi olacak. Cumhurbaşkanımızın dün Zelenski ile de bir görüşmesi oldu. Amacımız bir an önce çatışmaların sona ermesi. Müzakere masasına bir şans verilmesi. Çatışmalar, saldırılar devam ederken müzakerelerin de yürütülüyor olması müzakerelere olan güveni, itimadı zayıflatıyor. Burada bu konuların makul bir şekilde ayakları yere basar bir biçimde ele alınabilmesi için de Ukrayna şehirlerine dönük saldırıların durdurulması gerek.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi birliği bağlamında müzakerelere derhal geçilmesi gerekiyor. Zelenski de bu yönde bir çağrı yaptı. ‘Putin ile İstanbul’da Ankara’da veya istediği herhangi bir yerde görüşmeye hazırım’ dedi. Doğru olan da bu. Hiçbir ön şart koşmadan bu müzakerelerin bir an önce başlaması. Biz Türkiye olarak burada üzerime düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Burada bir ev sahipliği yapılması kolaylaştırıcı rol oynanması konusunda Türkiye olarak hazır olduğumuzu iki tarafa da ifade ettik. Diğer müttefiklerimizle de bunu konuşuyoruz. Herkesin ortak çabası savaşın bir an önce durdurulması yönünde.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: