Erdoğan: Klasik ekonominin faiz anlayışını bir kenara bıraktık

Ekonomist ve akademisyenler ile bir araya gelen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Klasik ekonomi anlayışının yüksek faizle enflasyonu kontrol altında tutma anlayışını bir kenara bıraktık” açıklamasını yaptı. “Dövizdeki düşüş sürecek mi?” sorusu Erdoğan, “Hızla indi, daha da insin telaşına kapılmayalım” yanıtını verdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi politikasında değişim başlattıklarını belirterek, “Bu değişim yeni de başlamamıştır. Uzunca bir süredir devam etmektedir. Klasik ekonomi anlayışının yüksek faizle enflasyonu kontrol altında tutma anlayışını bir kenara bıraktık” dedi.

Erdoğan, ekonomist ve akademisyenler ile birlikte bir araya geldi, ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında CHP’yi ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ı hedef alan Erdoğan, “Ana muhalefet ve yanındaki birileriyle otellerin arka kapılarında malum bazı çalışmaları IMF ile yaptılar. Ana muhalefetin sözcüsü, eski hazineci midir nedir, o da kulislerin içerisinde bizzat bulundu” diye konuştu.

“Ekonomi politikasında tarihi bir değişim başlattık. Bu değişim yeni de başlamamıştır. Uzunca bir süredir devam etmektedir” diyen Erdoğan, “Öncelikle klasik ekonomi anlayışının yüksek faizle enflasyonu kontrol altında tutma anlayışını bir kenara bıraktık. Bunun yerine yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkeyi büyütme temelli bir ekonomi politikasına yöneldik” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Başbakanlığı döneminde Nisan 2013’te Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 135,243 milyar dolar olduğunu belirterek, “Sonra tabi bir iniş yaşandı ve en düşük nokta ise Eylül 2020’de 83,517 milyar dolar. En düşüğü bu. Ondan sonra ne yaptık? Tekrar toparlanma dönemine geçtik. Bu toparlanmayla beraber de şu anda geldiğimiz nokta hamdolsun tekrar bugün itibarıyla zannediyorum şu anda da 115 milyar doların üzerindeyiz ki bu aradaki gidişle bu çok daha iyi bir konuma gelecek.” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: