‘En yaşlı galaksi’ keşfedildi: Neredeyse Büyük Patlama’yla yaşıt

Bilim insanları, dört güçlü teleskop yardımıyla yaptıkları 1.200 saatlik gözlemin ardından insanlığa en uzak galaksiyi keşfettiklerini açıkladı. Galaksi, dünyadan 13,5 milyar ışık yılı uzakta olmasıyla keşfedilen en eski galaksi olarak kayıtlara geçti.

Bilim insanlarının yeni keşfi olan ve ‘HD1’ olarak isimlendirilen yeni galaksinin dünyadan 13,5 milyar ışık yılı uzakta olduğu açıklandı. Galaksinin tipi ve özellikleri hakkında henüz net bulgular bulunmazken, paylaşılan diğer bir bilgiye göre bu galaksi, Büyük Patlama’dan hemen hemen 330 milyon yıl sonra meydana geldi. Yani galaksi, bulunduğumuz evren için fazlasıyla yaşlı.

700 bin obje arasında yalnızca sönük kırmızı bir noktaydı

Webtekno‘nun aktardığına göre, HD1’ın keşfi, toplamda dört güçlü optik ve kızılötesi teleskop sayesinde gerçekleşti.

Galaksi, Subaru Teleskobu, VISTA Teleskobu, Birleşik Krallık Kızılötesi Teleskobu ve Spitzer Uzay Teleskobu ile yapılan 1.200 saatlik gözlem sonrasında kendisini gösterdi. Galaksiyi ele veren şey, bu kadar uzak mesafelerdeki galaksilerin sahip olması beklenen kırmızılıktı. Yaklaşık 700 bin objenin arasında beliren bu kırmızı ışık, bilim insanlarında heyecan yarattı.

Bilim insanları, çok yakında kullanıma girecek ve evrenin ilk anlarını araştırmakla yükümlü olacak James Webb Uzay Teleskobu’yla bu galaksi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi planlıyor.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: